Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Stan wojenny na Ukrainie – MSZ wydał ostrzeżenie dla Polaków

PR 9:37 28 listopada 2018
pixabay
Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkich podróży do znajdujących się poza kontrolą władz ukraińskich części obwodów donieckiego i ługańskiego oraz terenów przyległych do linii rozgraniczenia wojsk oraz na Półwysep Krymski. MSZ wydało specjalne ostrzeżenie.

Ministerstwo, odradza wszelkich podróży do miejsc znajdujących się poza kontrolą ukraińskich władz oraz terenów przyległych do linii rozgraniczenia wojsk, na Półwysep Krymski oraz, jeśli nie jest to konieczne, także do tych części obwodów donieckiego i ługańskiego, które znajdują się pod kontrolą władz ukraińskich.

MSZ na pozostałym obszarze Ukrainy zaleca zachowanie szczególnej ostrożności.

- Z uwagi na niesłabnące napięcie w obwodach donieckim i ługańskim, utrzymujące się poważne zagrożenie dla ludności cywilnej i prowadzoną na tych terenach operację połączonych sił, MSZ wzywa obywateli RP do natychmiastowego opuszczenia pozostających poza kontrolą władz ukraińskich części obwodów donieckiego i ługańskiego oraz terenów przyległych do linii rozgraniczenia, a także niepodejmowania pod żadnym pozorem podróży na ich teren. Na tym obszarze nie ma obecnie możliwości zapewnienia obywatelom polskim pomocy konsularnej – czytamy na stronie MSZ.

- Ze względu na aneksję Rosję Półwyspu Krymskiego (Autonomiczna Republika Krymu i Sewastopol) oraz wynikający z tego brak możliwości zapewnienia obywatelom polskim przebywającym na Krymie pomocy konsularnej, w mocy pozostają zalecenia jego opuszczenia oraz powstrzymania się od podróżowania na te tereny – dodaje ministerstwo.

MSZ zwróciło uwagę, ze na Ukrainie w ostatnim czasie dochodziło do ataków na miejsca, które są związane z Polską.

- W przestrzeni publicznej pojawiają  się antypolskie hasła, symbole oraz demonstracje o antypolskim wydźwięku. W trakcie podróży mogą wydarzyć się sytuacje o charakterze prowokacji, w szczególności w trakcie zgromadzeń publicznych. Zaleca się ich unikanie oraz podchodzenie z odpowiednim poszanowaniem do lokalnych symboli (flag, godła itp.) - informuje MSZ.

Od godz. 9:00 dnia 28 listopada do 27 grudnia 2018 r. na terenie następujących obwodów Ukrainy obowiązywać będzie stan wojenny:

 

  • czernihowski,

  • chersoński,

  • charkowski,

  • doniecki,

  • ługański

  • mikołajewski,

  • odeski,

  • sumski,

  • winnicki,

  • zaporoski.

 

W komunikacie czytamy, że na powyższych obszarach może zostać ograniczona swoboda poruszania się, wprowadzony zakaz zgromadzeń i demonstracji oraz zmiany zasad dotyczących wjazdu i wyjazdu z terytorium Ukrainy.

MSZ zaleca także śledzenie komunikatów polskich placówek dyplomatycznych na Ukrainie informujących o zasadach wjazdu i pobytu cudzoziemców.

Pojawił się także apel, o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz.

Źródło: msz.gov.pl

Wczytuję ocenę...


DZIENNIKARSKI POKER (STANKOWSKI) - JACEK OZDOBA (PIS) - SCHETYNA DOPROWADZIŁ JACHIRĘ DO SEJMU
Wczytuję komentarze...
Najnowsze