Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Spychalski: dokonanie zmian w rządzie w tym tygodniu jest praktycznie niemożliwe

AN 11:18 28 września 2020
rzecznik prezydenta Błażej SpychalskiPAP/Radek Pietruszka
Z uwagi na bardzo napięty kalendarz prezydenta Andrzeja Dudy dokonanie zmian w rządzie w tym tygodniu jest praktycznie niemożliwe - powiedział PAP w poniedziałek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Dodał, że termin rekonstrukcji w rządzie powinien być wcześniej uzgodniony z prezydentem.
W poniedziałek rano szef KPRM Michał Dworczyk mówił w RMF FM: – Chcielibyśmy, aby nowy rząd, już po rekonstrukcji, został powołany w połowie tego tygodnia". Jak zaznaczył, jeśli tak się nie stanie, do zmian dojdzie zapewne na początku przyszłego tygodnia.

Spychalski, pytany przez PAP w poniedziałek, kiedy prezydent planuje dokonać zmian w rządzie, odparł: – Po pierwsze, musi wpłynąć wniosek w tej sprawie ze strony premiera Mateusza Morawieckiego. Z tego co wiem, na chwilę obecną taki wniosek jeszcze nie wpłynął. W momencie, w którym taki wniosek wpłynie, pan prezydent oczywiście się nad nim pochyli i wyznaczy termin rekonstrukcji.

– Nie mniej jednak z uwagi na bardzo, ale to bardzo napięty kalendarz pana prezydenta w tym tygodniu, moim zdaniem, taka zmiana, jest praktycznie niemożliwa" - dodał rzecznik prezydenta. – Powiem więcej, wydaje się, że przed skierowaniem takiego wniosku taki termin powinien być wcześniej uzgodniony bezpośrednio z panem prezydentem - zaznaczył.

Debata o piątce

Spychalski pytany o plany prezydenta na ten tydzień, odparł, że rozpoczyna bardzo dużą debatę na temat ustawy o ochronie zwierząt. W ramach tej debaty - poinformował - w Pałacu Prezydenckim odbędą się bardzo szerokie konsultacje ze środowiskiem rolniczym.

W ubiegłym tygodniu prezydent podkreślał, że - podejmując decyzję dotyczącą nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt - będzie miał na względzie kwestie ich humanitarnego traktowania, ale również byt i jakość życia polskich rolników.

Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt, zaproponowana przez PiS została uchwalona przez Sejm w ubiegłym tygodniu. Zakłada m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra z wyjątkiem królika oraz ogranicza ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych. Nowela wprowadza też zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych i usuwa cyrki z listy podmiotów, które mogą sprowadzać zwierzęta z zagranicy. Wśród nowych przepisów znalazł się także zapis, że opiekę nad bezdomnymi zwierzętami realizują gminy oraz organizacje społeczne, zajmujące się statutowo ochroną zwierząt, działające nie dla zysku.

W sobotę liderzy Zjednoczonej Prawicy - prezes PiS Jarosław Kaczyński, szef Porozumienia Jarosław Gowin oraz szef Solidarnej Polski - podpisali nową umowę koalicyjną. Według nieoficjalnych informacji PAP w toku negocjacji wewnątrz Zjednoczonej Prawicy uzgodniono, że liczba ministerstw ma zostać zmniejszona z obecnych 20 do 14, a część resortów ma być połączona. Przedstawiciele Porozumienia i Solidarnej Polski mają dostać po jednej tece ministerialnej. Obecnie każda z tych partii kieruje dwoma resortami

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze