Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Sprawdź, co planuje MSZ - priorytety dyplomacji w 2019 roku

PR 13:17 14 marca 2019
twitter.com/MSZ_RP
Jacek Czaputowicz minister spraw zagranicznych przedstawił dziś w expose wygloszonym przed prezydentem i posłami RP priorytety polskiej polityki zagranicznej. Wizyty w USA prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego, reakcja wobec agresywnej polityki Rosji, pomoc humanitarna ofiarom wojen oraz ochrona praw Polaków za granicą - to niektóre wyzwania MSZ w 2019 roku.

 

Podczas wygłoszonego w czwartek expose, minister Jacek Czaputowicz zaprezentował priorytety polskiej polityki zagranicznej w 2019 roku. Wśród nich znalazły się:

- Wizyty w USA prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego.

- Spotkanie w Warszawie przywódców państw członkowskich, które przystąpiły do Unii Europejskiej od 2004 roku. Odbędzie się ono na zaproszenie premiera Mateusza Morawieckiego 1 maja, w 15. rocznicę przystąpienia Polski i i innych państw regionu do UE.

- Poszukiwanie rozwiązań, które pozwolą uzyskać akceptację dla wynegocjowanego porozumienia ws. brexitu. 

- Odnowienie współpracy z Francją i Niemcami w ramach Trójkąta Weimarskiego. 

- Rozwój współpracy regionalnej w Europie Środkowo-Wschodniej. Najważniejsze fora współpracy regionalnej to: Grupa Wyszehradzka, Inicjatywa Trójmorza i Bukareszteńska Dziewiątka.

- Wspieranie integracji europejskiej państw Bałkanów Zachodnich.

- Praca nad dialogiem historycznym z Ukrainą i dążenie do cofnięcia zakazu ekshumacji szczątków ludności polskiej.

- Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego, w tym sprzeciw wobec budowy gazociągu Nord Stream 2. 

- Zdecydowana reakcja wobec agresywnej polityki Rosji m.in. wobec Ukrainy i krajów regionu. Polska domaga się od Rosji uwolnienia ukraińskich marynarzy oraz zwrócenia ukraińskich statków. Apeluje także o wykonanie rezolucji zgromadzenia parlamentarnego Rady Europy, która wzywa Rosję do przekazania Polsce wraku samolotu Tu-154M.

- Rozmowy z Izraelem zarówno o współczesności, jak i historii, ale w duchu wzajemnego szacunku i bez powielania stereotypów. 

- Pomoc humanitarna ofiarom wojen i konfliktów. Polska opowiada się za systemową wizją działań, która zakłada "niesienie pomocy i efektywne odpowiadanie na wyzwania jak najbliżej źródeł konfliktów humanitarnych i migracyjnych, a nie za bezwarunkowym i automatycznym przyjmowaniem wszystkich migrantów".

- Ochrona praw Polaków za granicą.

- Rząd dąży także do poprawy bilateralnej współpracy z Norwegią w zakresie ochrony małoletnich. 

- Przygotowania do budowy nowej siedziby ambasady w Berlinie oraz ambasady w Mińsku. MSZ chce również wzmacniać placówki pozaeuropejskie.

- Rozmowy z Litwą o poprawie warunków funkcjonowania polskiego systemu oświaty w tym kraju.

- Na czerwiec zaplanowano rozmowy Polsko-Niemieckiego Okrągłego Stołu z udziałem przedstawicieli rządów oraz społeczności polskiej w Niemczech i niemieckiej w Polsce, które mają pozwolić na osiągnięcie wymiernych efektów, szczególnie w zakresie nauczania języka polskiego jako języka ojczystego, realizacji remontu i działalności Domu Związku Polaków w Niemczech w Bochum oraz upamiętnienia w Niemczech polskich ofiar II wojny światowej, w tym przedwojennej mniejszości polskiej.

 

 

Źródło: Polskie Radio 24, twitter

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze