Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Sprawcy ataku na dyrektora baletu Bolszoj uznani za winnych

dch 12:31 3 grudnia 2013
Alexey Vikhrov/CC
Sąd w Moskwie uznał za winnych trzech podejrzanych o atak na dyrektora teatru Bolszoj Siergieja Filina. Wymiar kary będzie ogłoszony w późniejszym terminie. Do ataku doszło w styczniu. Filinowi chluśnięto w twarz kwasem, niemal go oślepiając.

Sędzia Jelena Maksimowa uznała za winnych: byłego solistę baletu Pawła Dmitriczenkę, oskarżonego o zlecenie ataku, i jego dwóch wspólników - sprawcę napaści Jurija Zaruckiego i kierowcę Andrieja Lipatowa. - Dmitriczenko był niezadowolony z pracy Filina dotyczącej wyboru ról i głównych artystów i opracował przestępczy plan - oceniła sędzia. Wymiar kary zostanie ogłoszony później. Odczytanie werdyktu może zająć wiele godzin.

Prokurator żądał 9 lat więzienia dla Dmitriczenki, 10 lat więzienia dla Zaruckiego oraz sześciu lat więzienia dla Lipatowa, który przywiózł Zaruckiego na miejsce przestępstwa i zabrał go stamtąd. Sędzia uznała tłumaczenia Dmitriczenki, który zapewniał, że nie spodziewał się, że Zarucki, który proponował, że pobije Filina, zaatakuje go kwasem. Zarucki przyznał, że zrobił to z własnej inicjatywy.

43-letni Filin, dawny tancerz, został napadnięty 17 stycznia późnym wieczorem niedaleko swego domu. Zamaskowany napastnik chlusnął mu kwasem w twarz i zbiegł. Filin trafił do szpitala z oparzeniami trzeciego stopnia twarzy i oczu. Stracił w większości wzrok w jednym oku, a w drugim w 20 procentach. Chociaż we wrześniu wrócił do pracy, stan jego wzroku się pogarsza.

Atak ujawnił wewnętrzne konflikty w balecie oraz naraził reputację założonego w 1776 roku teatru Bolszoj, będącego symbolem rosyjskiej kultury. Jako dyrektor artystyczny baletu Filin ma moc decydowania o karierach tancerzy. Prasa wielokrotnie rozpisywała się o tym, że twardą ręką kieruje zespołem. Informowano też o nieporozumieniach między dyrektorem a tancerzami.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...
TAGI:


KONIEC SYSTEMU (ODC.157/1) - HOMOTERROR W NATARCIU
Wczytuję komentarze...
Najnowsze