Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Spotkanie terrorystów z władzami Ukrainy w piątek w Mińsku

ma 10:55 31 lipca 2014
Spotkanie przedstawicieli prorosyjskich terrorystów ze wschodu Ukrainy z delegacją strony ukraińskiej odbędzie się w Mińsku w piątek – poinformowało agencję Interfax-Zapad źródło w grupie kontaktowej ds. kryzysu ukraińskiego.

– Spotkanie jest zaplanowane na piątek. To nie będą konsultacje w sprawie pokojowego rozwiązania sytuacji. Do rozpatrzenia proponuje się bardzo wąski zakres kwestii. Można to raczej nazwać spotkaniem przedstawicieli samozwańczych republik ze stroną ukraińską – powiedziało wspomniane źródło. W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele samozwańczych Republik Ludowych: Donieckiej i Ługańskiej.

Jak dodał rozmówca agencji, planowane są dwa tematy rozmów: wymiana zakładników oraz zapewnienie bezpieczeństwa ekspertów pracujących na miejscu katastrofy malezyjskiego samolotu.

Rozmówca podkreślił, że spotkanie odbędzie się w ograniczonym składzie. – Grupa kontaktowa pod kierownictwem Wiktora Medwedczuka (prorosyjskiego lidera ruchu Ukraiński Wybór) nie planuje udziału w tym spotkaniu. Planuje się, że liczba uczestników będzie dużo mniejsza niż na konsultacjach, które przeprowadzono wcześniej w Doniecku. Na razie nie wiadomo, czy weźmie w nim udział były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma – powiedział.

Wicepremier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman poinformował wczoraj, że prezydent Petro Poroszenko sformował grupę roboczą na konsultacje w Mińsku, która miała dziś wylecieć na Białoruś. Dodał, że Poroszenko domaga się, by od dzisiaj został zapewniony dostęp międzynarodowym ekspertom do miejsca katastrofy malezyjskiego samolotu.

W rozmowach w Mińsku ma też uczestniczyć ambasador Rosji na Ukrainie Michaił Zurabow. Jak informował wcześniej agencję Interfax-Zapad przedstawiciel ambasady Rosji na Białorusi, Zurabow miał przylecieć do Mińska w pierwszej połowie dnia, a spotkanie miało się odbyć "najpewniej" jeszcze tego samego dnia.

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zgodził się, by jego kraj był miejscem rozmów w sprawie uregulowania sytuacji na Ukrainie. Z prośbą o pomoc w przeprowadzeniu w Mińsku spotkania trójstronnej grupy kontaktowej w sprawie uregulowania sytuacji w Donbasie zwrócił się do niego Poroszenko. Według służby prasowej ukraińskiego prezydenta rozmowa dotyczyła przeprowadzenia "posiedzenia trójstronnej grupy kontaktowej w kwestii uregulowania sytuacji w Donbasie z udziałem drugiego prezydenta Ukrainy Leonida Kuczmy, ambasadora Rosji Michaiła Zurabowa i przedstawiciela OBWE", które miałoby się odbyć dzisiaj.

Grupa kontaktowa ds. kryzysu ukraińskiego ma pomóc w wypracowaniu porozumienia w sprawie stałego zawieszenia broni we wschodnich obwodach Ukrainy, gdzie terroryści od kwietnia walczą z siłami rządowymi. Jest to jeden z kroków przewidzianych umową wypracowaną 2 lipca w Berlinie przez szefów MSZ Rosji, Ukrainy, Francji i Niemiec.

Źródło: pap

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
Najnowsze