Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Spotkanie premiera Morawieckiego z polskimi przedsiębiorcami!

M.N. 16:01 17 grudnia 2019
Mateusz Morawiecki / fot. Filip Blażejowski/Gazeta Polska
Dzisiaj Premier Mateusz Morawiecki spotyka się z przedstawicielami największych polskich firm, żeby wsłuchać się w ich problemy, ale przede wszystkim wspólnie rozpocząć prace nad wizją Polski na lata 2020-2023. Spotkanie odbędzie się pod roboczą nazwą „Jak przestawić zwrotnice modernizacji Polski i przyspieszyć rozwój polskiego kapitału?”

Podczas spotkania przedstawiciele rządu wspólnie z polskimi przedsiębiorcami będą dyskutować na temat barier rozwoju gospodarczego, metod i narzędzi wsparcia ekspansji zagranicznej oraz współpracy na linii administracja publiczna – biznes. Dyskusje będą prowadzone w trzech grupach tematycznych:

1. relacje przedsiębiorca – państwo w obszarze podatkowym, w kontekście stabilności regulacji;

2. instrumenty wsparcia rozwoju, ekspansja zagraniczna i regulacje UE ograniczające konkurencyjność;

3. środki unijne, ich wykorzystanie oraz zdolność absorpcji przez polskie firmy. Najważniejsze wnioski ze spotkania będą spisane w formie ustaleń, a następnie w cyklach miesięcznych monitorowane pod kątem wdrożenia.

Takie spotkania są na świecie normą. Szefowie rządów oraz ministrowie odpowiedzialni za gospodarkę spotykają się z przedstawicielami biznesu w celu dyskusji na temat najważniejszych wyzwań gospodarczych. Dotyczy to zarówno krajów europejskich (Niemcy, Wielka Brytania, Francja), ale też azjatyckich. Rząd jest przekonany, że współpraca i dialog z biznesem przełoży się na korzyści zarówno dla biznesu, pracowników i państwa stymulując inwestycje i przełamując bariery rozwoju.

W spotkaniu na Stadionie Narodowym wezmą udział przedsiębiorcy reprezentujący największe polskie firmy z różnych branż, wśród nich m.in.: Maspex, Bakoma, Żabka, Asseco, Tubądzin, Adamed, Hasco-Lek i wielu innych. Od samego początku celem rządów Mateusza Morawieckiego był zrównoważony rozwój Polski czyli wyrównywanie nierówności społecznych oraz budowanie państwa przyjaznego przedsiębiorcom i inwestorom. Pierwszym filarem tej polityki są programy społeczne: 500+, wyprawka szkolna, emerytury dla matek, bezpłatne leki dla seniorów. Drugim filarem jest postawienie na rozwój gospodarczy Polski. Na początku 2016 roku Rada Ministrów przyjęła „Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” – plan działań do roku 2020, który był odpowiedzią na pięć zidentyfikowanych pułapek rozwojowych.

W celu uproszczenia przepisów dotyczących przedsiębiorców rząd PiS przyjął pakiet ustaw nazwanych Konstytucja Biznesu. Główne elementy pakietu to: wprowadzenie zasady „co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone”; domniemanie uczciwości przedsiębiorcy; przyjazna interpretacja przepisów - niejasne przepisy są rozstrzygane na korzyść przedsiębiorców; zasada proporcjonalności - urząd nie może nakładać na przedsiębiorcę nieuzasadnionych obciążeń, np. nie może żądać dokumentów, którymi już dysponuje; powołanie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców; pakiet startowy dla zakładających działalność gospodarczą; wprowadzenie tzw. nierejestrowanej działalności gospodarczej; nowa ulga w składkach ZUS dla nowych firm; możliwość zawieszenia działalności w przypadku zatrudniania pracownika na urlopie macierzyńskim czy wychowawczym; stworzenie katalogu podstawowych reguł, którymi należy kierować się przy tworzeniu prawa gospodarczego; wprowadzenie nowych przepisów dotyczących zasad udziału przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym w Polsce. T

rzecim filarem było uszczelnienie systemu podatkowego.

Źródło: IAR, Media

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
Najnowsze