Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Spotkanie Merkel-Kopacz w Krzyżowej

apu 8:49 19 listopada 2014
Ewa Kopacz, premier RP, Angela Merkel, kanclerz Niemiectwitter/@KPRM
Premier Ewa Kopacz spotka się w czwartek w Krzyżowej z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. 25 lat temu w Krzyżowej doszło do symbolicznego gestu pojednania kanclerza Helmuta Kohla i premiera Tadeusza Mazowieckiego.

Kopacz i Merkel wezmą udział w uroczystym otwarciu pierwszej stałej wystawy pt. "Odwaga i pojednanie" przygotowanej przez Muzeum Historii Polski na terenie zespołu pałacowego w Krzyżowej z okazji 25. rocznicy pojednania polsko-niemieckiego. Będą też uczestniczyły w nabożeństwie ekumenicznym w świdnickim Kościele Pokoju.

Pełnomocnik premier ds. dialogu międzynarodowego Władysław Bartoszewski powiedział, że spotkanie kanclerz Merkel i premier Kopacz w Krzyżowej "ma się odbyć jako reminiscencja spotkania, które aranżował niezapomniany w tym działaniu ksiądz arcybiskup Alfons Nossol w roku 1989 - pomiędzy Helmutem Kohlem, a Tadeuszem Mazowieckim". Od tamtego spotkania w Krzyżowej minęło 25 lat.

Bartoszewski podkreślił, że spotkanie Mazowiecki-Kohl miało ogromne znaczenie dla relacji między naszymi krajami, bo od niego zaczęły się wszelkie polsko-niemieckie rozmowy na wysokim szczeblu. - W Niemczech nie było jeszcze wtedy zjednoczenia kraju, a u nas był dopiero od kilku tygodni nowy rząd Tadeusza Mazowieckiego. Więc to były same początki, na bardzo wysokim szczeblu; kanclerz Niemiec przyjechał z wizytą do polskiego premiera, by jak równy z równym spotkać się w miejscu historycznym - powiedział.

Jak zaznaczył, spotkanie Kopacz-Merkel będzie "okazją do zamanifestowania dorobku ostatniego ćwierćwiecza we wspólnych relacjach". - My i Niemcy jesteśmy dziś obecnie wspólnie w NATO, wspólnie w UE i w dobrych stosunkach międzypaństwowych - podkreślił Bartoszewski.

Szef MSZ Grzegorz Schetyna przypomniał, że rocznica Mszy Pojednania przypadła 12 listopada. Jak dodał, tego dnia nie udało się jednak zorganizować spotkania Merkel z premier Kopacz, ponieważ kanclerz wybierała się na szczyt G20.

Minister ds. europejskich Rafał Trzaskowski powiedział, że spotkanie Kopacz-Merkel w Krzyżowej ma wymiar "historyczny i symboliczny", ponieważ - jak przypomniał - odbywa się w 25. rocznicę sławnego spotkania Kohla i Mazowieckiego. - To spotkanie podkreśli wagę stosunków polsko-niemieckich, które przez 25 lat ewoluowały w kierunku prawdziwego partnerstwa strategicznego, zwłaszcza w Unii Europejskiej - ocenił.

Zdaniem ministra, jak zawsze przy tego typu okazjach będzie też możliwość wymienienia opinii ze stroną niemiecką - w sprawach najważniejszych dla Polski. - Będzie chwila rozmowy Kopacz-Merkel w zawężonym formacie, przede wszystkim o bezpieczeństwie w kontekście wydarzeń na Ukrainie, ale też o kwestiach europejskich i zbliżającym się grudniowym szczycie unijnym - zaznaczył Trzaskowski.

25 lat temu w Krzyżowej k. Świdnicy doszło do symbolicznego gestu pojednania kanclerza Helmuta Kohla i premiera Tadeusza Mazowieckiego. 12 listopada 1989 r. Mazowiecki i Kohl wzięli udział w mszy św., która otworzyła nowy etap w stosunkach polsko-niemieckich. Msza odbyła się w Krzyżowej, dawnym majątku Helmuta Jamesa von Moltke, członka opozycji antyhitlerowskiej, straconego za swoją działalność w styczniu 1945 r.

W czasie II wojny św., to właśnie w Krzyżowej spotykali się niemieccy opozycjoniści przekonani, że rozpętana przez Hitlera wojna doprowadzi do jego upadku, próbując opracować wizję ustroju nowych Niemiec i powojennej Europy, w oparciu o zasady federalizmu, prawa człowieka i chrześcijańską myśl społeczną.

Serdeczny uścisk premiera i kanclerza, uwieczniony przez fotografów podczas Mszy Pojednania, stał się symbolem pojednania obu narodów i przemian zachodzących w Europie. Mszę w Krzyżowej porównywano w komentarzach do podobnego wydarzenia z 1962 r. W mszy w katedrze w Reims, uznanej później za symbol pojednania francusko-niemieckiego, uczestniczyli wówczas prezydent Francji Charles de Gaulle i kanclerz RFN Konrad Adenauer.

W czwartek od godz. 11.20 planowane są wystąpienia premier Kopacz i kanclerz Merkel, otwierające wystawę "Odwaga i pojednanie". W uroczystości wezmą też udział minister kultury Małgorzata Omilanowska, Władysław Bartoszewski, dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro. Odbędzie się multimedialna prezentacja wystawy. Wystawa ma mieć formę labiryntu, w którym widz porusza się między obrazami.

Około godz. 13.50 Kopacz i Merkel przejadą do Kościoła Pokoju w Świdnicy i wezmą udział w nabożeństwie ekumenicznym prowadzonym przez abpa Alfonsa Nossola oraz bpa Ryszarda Bogusza - duchownego luterańskiego.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Jan Paweł II - O Solidarności
Wczytuję komentarze...
Najnowsze