Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Społeczeństwo może być zadowolone z efektów rozmów prezydentów Dudy i Trumpa

7:11 24 września 2019
Gazeta Polska Codziennie
Prezydent Polski Andrzej Duda wraz z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem podpisali wczoraj deklarację ws. zwiększenia amerykańskiej obecności wojskowej w naszym kraju. „Codzienna” postanowiła spytać polityków różnych opcji oraz politologów, jak oceniają zorganizowane w ciągu zaledwie kilku dni spotkanie przywódców.

 


Wczoraj, w przeddzień wystąpienia na tegorocznej 74. sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, prezydent Andrzej Duda spotkał się w Nowym Jorku z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem. „Codzienna” postanowiła spytać polityków różnych ugrupowań, jakie oczekiwania wiązali ze spotkaniem prezydentów Polski i USA.

– To, że przywódcy państw z całego świata podróżują jesienią do Nowego Jorku na Zgromadzenie Ogólne ONZ, nie jest niczym nadzwyczajnym. Jednak spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Donaldem Trumpem nadało tej wizycie w USA zupełnie inny charakter. Stany Zjednoczone są największym mocarstwem na świecie, prowadzą globalne interesy. Przywódca tego państwa sam inicjuje spotkanie z naszym prezydentem, a to świadczy tylko o jakości naszej polityki zagranicznej oraz pozycji na arenie międzynarodowej, która jest niepodważalnie wysoka – powiedział nam b. szef MSZ, a obecnie europoseł Witold Waszczykowski. Dodał również, że ranga wizyty prezydenta Dudy w USA była wyjątkowa z jeszcze jednego powodu. Jesteśmy członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ. Niestałym, jednak to nadal ogromne wyróżnienie – przypomniał eurodeputowany PiS.

Co ciekawe, nawet posłowie opozycji wypowiadali się w sposób bardzo stonowany na temat podróży Andrzeja Dudy do Stanów Zjednoczonych. – Nie ulega wątpliwości, że tego typu spotkania są bardzo potrzebne. Mam tylko nadzieję, że ta wizyta na forum ONZ nie zastąpi tej zapowiadanej w Polsce, którą prezydent Trump musiał odwołać w związku z huraganem, jaki nawiedził Stany Zjednoczone – powiedział „Codziennej” Andrzej Halicki, szef MSZ w gabinecie cieni. – Dodał również, że życzyłby sobie, aby współpraca wojskowa była na wyższym poziomie. – Czekamy na realne działania wzmacniające wschodnią flankę NATO, a na razie słyszymy jedynie różnego rodzaju deklaracje – powiedział nam polityk Koalicji Obywatelskiej.

O komentarz poprosiliśmy również politologa prof. Norberta Maliszewskiego. – Po pierwsze, jedną z ważniejszych wartości dla wyborców jest kwestia bezpieczeństwa, stabilizacji, stąd też społeczeństwo może być zadowolone z efektów rozmów prezydentów Dudy i Trumpa. Po drugie, opozycja wielokrotnie przekonywała, że Polska jest izolowana na arenie międzynarodowej, a tego typu spotkania temu przeczą – powiedział nam prof. Maliszewski. Dodał również, że nie zdziwiłby się, gdyby spotkanie przywódcy Polski z Donaldem Trumpem w Warszawie zostało przesunięte na początek przyszłego roku ze względu na wybory prezydenckie w naszym kraju i kampanię wyborczą.

Więcej w dzisiejszej "Codziennej".

Czytaj także:

Prezydent Duda otworzył "polski pokój" w siedzibie ONZ. "Ten wystrój się podoba"

Źródło: Jan Przemyłski / Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję ocenę...


RAFAŁ ZIEMKIEWICZ PYTA WPROST: CO Z TYMI WYBORAMI I DLACZEGO POLSKI INTERNET STAŁ SIĘ ŚCIEKIEM?
Wczytuję komentarze...
Najnowsze