Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Sośnierz o realiach Brukseli: końcówka kadencji przebiega pod znakiem dopychania kolanem zaległych projektów

am 18:18 17 stycznia 2019
Gościem red. Marcina Bąka był europoseł partii "Wolność" Dobromir Sośnierz. – Szansa na zmianę systemu teoretycznie jest. Widać, że eurosceptycy rosną w siłę w kolejnych krajach – mówił.

Parlament Europejski przegłosował propozycję powiązania dostępu do funduszy unijnych z postulatem praworządności.

Za pomysłem powiązania praworządności z przyznawaniem unijnych funduszy głosowało 397 europarlamentarzystów. Przeciwnych takiemu postulatowi było zaledwie 158 polityków. Z kolei 69 wstrzymało się od zabrania głosu.

Poziom praworządności mają oceniać eksperci. Karane miałyby być państwa naruszające zasadę niezawisłego sądownictwa. Gdyby eksperci ocenili, że w danym państwie rządy prawa są zagrożone, to mogłoby zostać wstrzymane wypłaty środków.

Propozycja dotycząca uzależnienia praworządności od wypłat funduszy, które są przewidziane w unijnym budżecie na lata 2021-2027, Komisja Europejska przedstawiła już w maju 2018 roku.

Co to dla nas znaczy?

– Wystarczy, że nie jest to zakazane. KE odwołuje się tutaj do poszczególnych artykułów, że fundusze unijne będą chronione przed państwami nieprzestrzegącjymi praworządności. Nie zależy to jednak od żadnego stopnia. Praworządność jest zerojedynkowa – rozpoczał europarlamentarzysta.

Kim będą eksperci?

– Jeśli dobrze czytamy, zajmować się tym będzie Komisja Europejska. Kogo powołają na eksperta, to już nie jest istotne... Ważne, aby mówili to, czego będzie sobie życzyć komisja – wskazał.

Nadchodzą wybory do europarlamentu

– Szansa na zmianę systemu teoretycznie jest. Nie jestem w stanie określić jaki wynik otrzyma nasza koalicja. Widać, że eurosceptycy rosną w siłę w kolejnych krajach. Ciężko przewidzieć co w tej materii się wydarzy za niemal pół roku. Końcówka kadencji przebiega pod znakiem dopychania kolanem zaległych projektów. Bardzo kibicuję, aby fala eurosceptycyzmu zwyciężyła – podsumował.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbywają się w Unii Europejskiej co pięć lat. Europarlament jest instytucją, która reprezentuje interesy obywateli UE. Data wyborów europejskich 2019 została ustalona między 23 a 26 maja - ostatecznie ustalają ją kraje członkowskie. W Polsce głosowanie do europarlamentu odbędzie się w niedzielę, 26 maja. Do głosowania będzie uprawnionych ponad 360 milionów obywateli Unii Europejskiej.

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


KONIEC SYSTEMU (ODC.151/2) - PROF. PANFIL OPOWIADA O ANDRZEJU CZAJKOWSKIM, KTÓREGO ZABIŁ MICHNIK
Wczytuję komentarze...
Najnowsze