Soros ubolewa nad porozumieniem UE: Merkel poddała się szantażowi Polski i Węgier

Artykuł
George Soros, miliarder i filantrop węgierskiego pochodzenia.
ISOPIX/EAST NEWS

Finansista George Soros na łamach portalu Project Syndicate wyraził swoje ubolewanie nad osiągniętym w Brukseli kompromisem ws. budżetu. „Niemiecka kanclerz Angela Merkel poddała się szantażowi Polski i Węgier, a kompromis w sprawie praworządności jest najgorszym z możliwych” – stwierdził miliarder

W swoim komentarzu, pochodzący z Węgier biznesmen i filantrop twierdzi, że wyzwanie rzucane UE przez rządy w Budapeszcie i – w mniejszym stopniu – w Warszawie stanowią dla Wspólnoty egzystencjalny kryzys. „Tymczasem liderzy UE odpowiadają na to kompromisem, który zdaje się odzwierciedlać wiarę, że zagrożenie można wyeliminować myśleniem życzeniowym” – pisze Soros.

Jak zaznacza, choć rozumie presję ciążącą na Merkelktóra według Sorosa w ostatnim czasie stała się „jedynym głównym decydentem w UE”, niemiecka kanclerz powinna sprawdzić blef rządów Polski i Węgier w sprawie weta wobec unijnego budżetu i nie oferować koncesji tym państwom.

Desperacki krok Orbana

Grożenie storpedowaniem finansów UE poprzez zawetowanie budżetu było desperackim krokiem ze strony premiera Węgier Viktora Orbana. Niestety, wygląda na to, że Merkel uległa węgierskiemu i polskiemu szantażowi, a negocjowany bezpośrednio z Orbanem i wicepremierem szefem PiS Jarosławem Kaczyńskim kompromis ma poważne słabości.

Po pierwsze dlatego, że zdaniem Sorosa zmienia on istotę i intencje stojące za przyjętym w unijnym rozporządzeniu mechanizmem wiązania funduszy z praworządnością. Odkłada on też działanie mechanizmu do okresu po węgierskich wyborach w 2022 r., co miało być głównym celem Orbana.

Trzecią słabością jest fakt, że zawarte przez Radę Europejską porozumienie stanowi niebezpieczny precedens, w którym liderzy UE wbrew uprawnieniom ograniczają działanie Komisji Europejskiej.

Według autora głównym motywem sprzeciwu wobec uzgodnionego wcześniej mechanizmu powiązania unijnych funduszy z praworządnością były osobiste interesy węgierskiego premiera.

„Orban ukradł i sprzeniewierzył ogromne sumy podczas swojej dekady u władzy, w tym fundusze UE (...), nie może sobie pozwolić, by ktoś ograniczył jego osobistą i polityczną korupcję, bo te nielegalne przychody są tym, co zapewnią gładkie funkcjonowanie jego reżimu i lojalność jego kolesi” – ocenił Soros.

Źródło: project-syndicate.org, twitter

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy