Sondaż. Polacy uważają, że organizacja defilad poza Warszawą to dobry pomysł

Artykuł
mon.gov.pl

Według prawie 65 proc. Polaków organizowanie defilady wojskowej z okazji Święta Wojska Polskiego nie tylko w Warszawie, ale także w innych miastach Polski to strzał w dziesiątkę.

Ministerstwo Obrony Narodowej przeprowadziło badanie opinii publicznej na temat tegorocznej defilady „Wierni Polsce”, która odbyła się 15 sierpnia w Katowicach. To pierwsza defilada wojskowa związana z obchodami najważniejszego żołnierskiego święta zorganizowana poza Warszawą.
 
Jak wynika z badania, defilada wojskowa pozytywnie wpływa na poczucie patriotyzmu Polaków.  Na pytanie, czy defilady wzmacniają poczucie patriotyzmu oraz dumy narodowej ponad 70 proc. Polaków odpowiedziało twierdząco, podczas gdy przeciwnego zdania było zaledwie 10 proc. z nich. Ogromną satysfakcję i zadowolenie z defilady widać było m.in. w internetowych komentarzach widzów, które prezentujemy w naszym spocie.
 
MON i Wojsko Polskie organizują w ciągu roku najczęściej jedną lub dwie duże defilady wojskowe z okazji najważniejszych świąt państwowych. Regularnie organizowane są także spotkania z żołnierzami m.in. w szkołach, na festynach czy podczas uroczystości. Jak wynika z badań, 68 proc. Polek i Polaków sądzi, że defilady i pikniki wojskowe to dobry sposób prezentowania się Wojska Polskiego społeczeństwu.
 
Jak pokazuje między innymi kampania rekrutacyjna do wojska „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”  resort obrony narodowej już dawno stara się informować o warunkach służby wojskowej poprzez bezpośredni kontakt ze społeczeństwem. Defilada i piknik „Wierni Polsce” były jedną z najlepszych okazji do prezentacji wojska - zarówno żołnierzy, jak i sprzętu - społeczeństwu polskiemu.
 
***
15 sierpnia br., w Katowicach odbyła się defilada „Wierni Polsce” – kulminacyjny punkt tegorocznych obchodów Święta Wojska Polskiego. W uroczystości uczestniczył m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz minister Mariusz Błaszczak.  Ulicami Katowic przedefilowało blisko 2600 żołnierzy – pododdziały piesze Wojska Polskiego i krajów sojuszniczych, przejechało ponad 180 jednostek sprzętu wojskowego, a nad głowami widzów przeleciało ponad 60 statków powietrznych. Defiladę na żywo obserwowało ponad 200 tys. osób, a przed ekranami Telewizji Polskiej blisko 3,2 miliona widzów.
 
Badanie społecznego odbioru obchodów Święta Wojska Polskiego zrealizowała 20 sierpnia br. firma Kantar na zlecenie Ministerstwa Obrony Narodowej. Badanie zostało przeprowadzone metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) na reprezentatywnej próbie 800 dorosłych Polaków.
 
 
***
Wyniki badań
 
1.    Czy według Pana(i) defilady z okazji Święta Wojska Polskiego powinny odbywać się nie tylko w Warszawie, ale też w innych miastach?
a.    Zdecydowanie tak - 29,34%
b.    Raczej tak - 35,4%
c.    Ani tak, ani nie - 9,08%
d.    Raczej nie - 7,48%
e.    Zdecydowanie nie - 10,25%
f.    Trudno powiedzieć - 8,45%
 
2.    Czy Pana(i) zdaniem defilady wzmacniają czy też nie wzmacniają poczucie patriotyzmu, dumy narodowej oraz dumy z Wojska Polskiego?
a.    Zdecydowanie wzmacniają - 34,82%
b.    Raczej wzmacniają - 35,58%
c.    Ani wzmacniają, ani nie wzmacniają - 9,69%
d.    Raczej nie wzmacniają - 6,54%
e.    Zdecydowanie nie wzmacniają - 4,2%
f.    Trudno powiedzieć - 9,16%
 
3.    Czy według Pana(i) defilady i pikniki wojskowe to dobry czy też zły sposób prezentowania się Wojska Polskiego zwykłym ludziom?
a.    Zdecydowanie dobry - 27,55%
b.    Raczej dobry - 40,46%
c.    Ani dobry, ani zły - 16,79%
d.    Raczej zły - 5,68%
e.    Zdecydowanie zły - 4,1%
f.    Trudno powiedzieć - 5,38%

Źródło: mon.gov.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy