Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Sobolewski: obecnie koalicji Zjednoczonej Prawicy nadal nie ma

AN 10:31 23 września 2020
Czy czekają nas przyśpieszone wybory?PAP/Radek Pietruszka
Wszystkie scenariusze są na stole, z rządem mniejszościowym i wyborami przedterminowymi włącznie - powiedział szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski. Poinformował, że PiS planuje wnieść poprawkę do noweli o ochronie zwierząt, dotyczącą powołania Państwowej Inspekcji Ochrony Zwierząt.
Sobolewski w środę w Polskim Radiu 24 powiedział, że obecnie koalicji Zjednoczonej Prawicy "nadal nie ma", a to, co będzie dalej się działo, jest uzależnione między innymi od odpowiedzi szefa Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry.

– Tak jak wcześniej mówił pan prezes (PiS) Jarosław Kaczyński i inni nasi przedstawiciele: scenariusze w tej chwili wszystkie są na stole. Z rządem mniejszościowym włącznie i w dalszej perspektywie wyborami przedterminowymi" - powiedział.

– Najbardziej pożądany scenariusz byłby taki, gdzie po wyborach - a dopiero mija rok od wyborów - mamy trzy lata stabilnej większości, w której każdy zna swoje miejsce; przeprowadzamy to, co obiecaliśmy Polakom, idąc do wyborów; kontynuujemy niektóre reformy i przystępujemy do tych zapowiadanych, które mieliśmy przeprowadzić. To byłby optymalny scenariusz. Natomiast w tej chwili ten scenariusz jest zawieszony i szanse na to, że taki mógłby być realizowany, są 50 na 50 - powiedział.

Dodał, że w przypadku Porozumienia Jarosława Gowina "jest 70 do 30 szans na dalsze funkcjonowanie - oczywiście na troszkę innych warunkach niż dotychczas".

Szef Komitetu Wykonawczego PiS był pytany o sytuację posłów PiS, którzy zostali zawieszeni w prawach członka partii. Sobolewski przypomniał, że nowela ustawy o ochronie zwierząt jest obecnie w Senacie i później prawdopodobnie ponownie trafi do Sejmu. – W Sejmie (ci posłowie - PAP) będą mieli pierwszą okazję do rehabilitacji - powiedział.

Sobolewski poinformował także, że PiS planuje wnieść poprawkę do tej nowelizacji dotyczącą utworzenia Państwowej Inspekcji Ochrony Zwierząt. Wskazał, że mogłaby ona kontrolować - zarówno na wsi, jak i w mieście - sytuację zwierząt, które są w gospodarstwach domowych. Dodał, że takie działania inspekcja mogłaby podejmować zarówno z własnej inicjatywy, jak i na wniosek np. stowarzyszeń.

Pytany, czy rozważane jest wydłużenie vacatio legis przepisów dotyczących o uboju rytualnego, Sobolewski odpowiedział, że nie ma wiedzy o tym, by były takie plany. W noweli przewidziano 12-miesięczne vacatio legis dla przepisów ograniczających ubój rytualny tylko do dokonywanego na potrzeby krajowych związków wyznaniowych.

W późniejszej rozmowie w programie rozgłośni katolickich "Poranek Siódma9" Sobolewski mówił również o projekcie ws. odpowiedzialności urzędników za działania w czasie pandemii, który został w piątek na wniosek PiS zdjęty z porządku głosowań w Sejmie, ponieważ Solidarna Polska zapowiedziała, że będzie przeciw.

– Na pewno ten temat wróci, ponieważ to nie dotyczy zwalniania z odpowiedzialności czy bezkarności urzędników, ale dotyczy stanu wyższej konieczności, a od marca, gdy zaczęła się pandemia koronawirusa, takowy stan wyższej konieczności zaistniał i nie jest to nic nowego - powiedział.

Sobolewski był również pytany, "czy Solidarna Polska wciągała PiS w spór o LGBT". – My nie traktujemy tego jako sporu o LGBT - powiedział. – Nie ma naszej zgody na to, aby ideologia LGBT była wprowadzana tylnymi drzwiami do szkół czy do naszych rodzin - dodał. Podkreślił, że Zjednoczona Prawica w tej sprawie takie samo stanowisko miała również rok lub dwa lata temu.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze