Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

„Śmierć Stalina” zakazana w Rosji!

PR 10:25 25 stycznia 2018
twitter
Ministerstwo Kultury Rosji wydało zakaz publicznego wyświetlania filmu „Śmierć Stalina”, który miał wejść do kin 25 stycznia. Nie wykluczone, że białoruscy urzędnicy mogą pójść w ślady rosyjskich kolegów, którzy uznali satyrę na sowieckich przywódców za atak na historię Rosji i również zakazać wyświetlania tego obrazu.

„Śmierć Stalina” to komedia angielskiego reżysera Armando Ianucci’ego, którego gatunek określa się jako biograficzny, dramat, komedia. Obraz przedstawia w krzywym zwierciadle rzeczywistość ZSRR. To polityczna satyra, której akcja rozpoczyna się w po śmierci Stalina i przedstawia chaos tego okresu. W obsadzie znaleźli się Steve Buscemi jako Nikita Chruszczow, Jason Isaacs jako Gieorgij Żukow oraz Simon Russell Beale jako Ławrientij Beria.

Film, światową premierę miał 8 września zeszłego roku. W Polskich kinach nie był jeszcze grany, w Rosji natomiast, widzowie w ogóle go nie zobaczą gdyż dzieło Armando Ianucciego uznano za obraźliwe, prowokacyjne i niezgodne z faktami historycznymi. Mówi się także o tym, że film, mógłby wpłynąć na wynik wyborów.

Rosyjscy działacze i politycy wysłali do ministra Władimira Miedinskiego list, z prośbą o wprowadzenie zakazu dla produkcji. Ich zdaniem film zawiera treści, które można uznać za ekstermistyczne czy nawet, urągające ludzkiej godności a także, że ukazuje nieodpowiednie podejście do hymnu. Premiera filmu, miała by obrazić wszystkich, którzy zginęli w bitwie pod Stalingradem.

 

Jedną z osób, która także skarżyła się na wydźwięk filmu, była córka marszałka Gieorgija Żukowa, jednego z głównych dowódców armii radzieckiej podczas II wojny światowej, przedstawionego w filmie w niezbyt pochlebny sposób.

Niektórzy politycy rosyjscy twierdzą nawet,  że film jest zaplanowaną prowokacją, która ma na celu destabilizację kraju.

Natomiast na Białorusi Ministerstwo Kultury poprosiło o zaprzestanie sprzedaży biletów na film “Śmierć Stalina”. Urzędnicy chcą zapoznać się z obrazem przed premierą i podjąć decyzję co do dalszego losu filmu.

W ubiegłym roku niemal równy sprzeciw wywołał film „Matylda” z polską aktorką, Michaliną Olszańską. W Rosji jeszcze przed ogłoszeniem oficjalnej daty premiery rozpoczął się spór o to, czy produkcja traktująca o romansie cara Mikołaja II z polską tancerką, Matyldą Krzesińską, obraża uczucia narodowe i religijne.

 Zobacz trailer filmu "Śmierć Stalina".


Źródło: Telewizja Republika, bielsat, pl.sputniknews.com

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze