Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Słomka: Nasi oprawcy są bezkarni a ofiary nie mają elementarnego poczucia sprawiedliwości

A.N. 18:50 18 lutego 2020
Telewizja Republika
– Ściągałem przez lata zabójcę mojej mamy, którą w stanie wojennym zabił pułkownik SB – potrącił ją po pijanemu samochodem. Wytropiłem go, dowiedziałem, jak się nazywa i doprowadziłem do tego, że zostało to nagłośnione. (...) W III RP nie podniósł żadnej odpowiedzialności. Sądy na podstawie zaświadczenia lekarza pediatry stwierdziły, że on jest chory psychicznie i nie może być sądzony. – powiedział Adam Słomka w kolejnym odcinku cyklu "Ponad prawem".

Adam Słomka w rozmowie z Adrianem Stankowskim wskazywał na mechanizmy, jakimi kierują się sądy III RP.

– W wolnej Polsce z reguły byłem skazywany w pierwszej instancji. Mechanizm jest taki, że to są ci sami prokuratorzy i sędziowie. Różnica jest taka, że są w PRL-u zamykano nas na rok albo dwa i po amnestii nas puszczano (…) natomiast w III Rzeczpospolitej jesteśmy grillowani tzn. daje się fałszywe zarzuty skazuje się w sądzie rejonowym a potem się mówi, że nic się nie stało, bo wszystko zostało naprawione w sądzie okręgowym. 

Odniósł się do swoich zmagań z wymiarem sprawiedliwości.

– Najciekawszą sprawą jaką przeżyłem w III RP, to była sprawa, w której w 2008 roku funkcjonariusze służb specjalnych spotkali się z prezesem sądu rejonowego w Katowicach i w sposób nieoficjalny przekazali mu nagrania z inwigilacji Konfederacji Polski Niepodległej dokonywanych nielegalnie, w których mówiliśmy o sędziach i pan prezes zgłosił do prokuratury, że zamierzałem dokonać zamachu na niego. Przedstawiono mi zarzut, że namawiałem przez telefon gangsterów gangu Krakowiaka do zabicia prezesa sądu. – opowiadał Słomka.

– Jedynym dowodem było nagranie z inwigilacji wiecu pod pomnikiem Armii Radzieckiej przy sądzie w Katowicach i zeznanie świadków, którzy się zgłosili i stali się współpracownikami CBŚ w walce z gangiem Krakowiaka i oni za obietnicę wyjazdu do Anglii mieli mnie obciążyć, że zleciłem im zabójstwo. – relacjonował sprawę gość Adriana Stankowskiego.

–  Zniknęli z Polski, dostali paszporty i wyjechali Polski. Nie było świadków, a proces się toczył się proces. Siedziałem dwa tygodnie w więzieniu – podkreślił.

– Na ostatniej rozprawie okazało się, że ze wszyscy oni byli tajnymi współpracownikami i byli oskarżeni o składanie fałszywych zeznań i jak zostali ściągnięci na tą rozprawę powiedzieli, że kazał im prokurator w zamian za paszporty. – powiedział.

 Jak zaznaczył Słomka w tej sprawie, jak w wielu innych zadziałał podobny mechanizm.

– Sprawa trafiła do sądu okręgowego w Krakowie, który stwierdził, że nic się nie stało, bo ostatecznie zostali uniewinniony. – powiedział.

Adam Słomka zauważył także na potrzebę reformy w sądownictwie.

– Byłem obserwatorem z ramienia Rady Europy i obserwowałem, jak działają sądy w Strasburgu i obserwowałem, jak działają sądy na Zachodzie. Wróciłem po 10 latach i zobaczyłem, że są ci sami sędziowie.

– Ściągałem przez lata zabójcę mojej mamy, którą w stanie wojennym zabił pułkownik SB – potrącił ją po pijanemu samochodem. Wytropiłem go, dowiedziałem, jak się nazywa i doprowadziłem do tego, że zostało to nagłośnione. Pomógł mi Zbigniew Romaszewski. Sprawa stała się wielkim skandalem. To było zaraz po zabójstwie ks. Jerzego Popiełuszki. Dążyłem do tego, żeby miał proces. W PRL zatrzymano go chociaż na trzy miesiące, a w III RP nie podniósł żadnej odpowiedzialności. Sądy na podstawie zaświadczenia lekarza pediatry stwierdziły, że jest chory psychicznie i nie może być sądzony. 

– Nasi oprawcy są dzisiaj bezprawni, sędziowie zbrodniarze się śmieją, a ofiary nie mają elementarnego poczucia sprawiedliwości – stwierdził Słomka. 

 

 

Zostałeś poszkodowany przez wymiar sprawiedliwości? Przerwij milczenie! 

Zgłoś się do nas: ponadprawem@telewizjarepublika.pl

 

OBEJRZYJ CAŁĄ ROZMOWĘ:

 

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze