„Śledczym Okiem". Stare i nowe problemy Bogusława Bagsika, współtwórcy Art-B

W 2019 r. Sąd Okręgowy w Warszawie, w dwóch różnych sprawach skazał Bogusława Bagsika na kary po sześć lat więzienia
Fot. Canva

W najnowszym programie „Śledczym Okiem” Piotr Nisztor, dziennikarz śledczy „Gazety Polskiej” opowiada o kulisach działalności Bogusława Bagsika, współzałożyciela spółki Art-B, która stała się synonimem jednej z największych afer III RP. Wszystko, dlatego, że Prokuratura Regionalna w Szczecinie sprawdza, czy brał on jakikolwiek udział w mocną wątpliwym przejęciu jednej z pereł polskiego przemysłu spirytusowego.

Nisztor kulisy tej sprawy opisuje w tygodniku „Gazeta Polska”, który ukaże się w kioskach 14 kwietnia. W programie zapowiada swój materiał i przypomina, kim jest Bagsik.

Dziennikarz bardzo krytycznie ocenia serial „Art-B. Made in Poland”, wyprodukowany przez Canal+ (swoją premierę miał trzy lata temu), dostępny obecnie na jednej z platform z filmami. Dlaczego jego zdaniem wybiela on bohaterów tej jednej z największych afer III RP? O tym w „Śledczym Okiem”.

W 1984 r. na biurka członków zarządu Banku Handlowego trafia raport z kontroli wewnętrznej Banku Handlowego of the Middle East w Bejrucie (BHME). Dotyczy on afery czekowej. Okazuje się, przez lata w tej należącej do Banku Handlowego libańskiej instytucji dochodziło do wielomilionowych nadużyć finansowych. Współpracujący z BHME exchangerzy otrzymywali stamtąd gotówkę w zamian za czeki, których autentyczności nikt nie sprawdzał. Realizowano je dopiero po wielu dniach, często nawet po miesiącu. W tym czasie exchangerzy obracali pieniędzmi otrzymanymi z BHME, zarabiając miliony dolarów. Do tego celu, wykorzystują tzw. oscylator finansowy, z którego dopiero kilka lat później skorzysta Art-B. O kulisach tej sprawy Piotr Nisztor opowiada w „Śledczym Okiem”.

KIlka lat temu zostały odtajnione dokumenty dotyczące Bogusława Bagsika, znajdujące się (w nieistniejącym już dziś) Zbiorze Zastrzeżonym. Wynika z nich, że już w 1988 r. był on skazany prawomocnym wyrokiem za defraudację finansową, a rok później jego rozpracowanie ze względu na podejrzenie m.in. handlu kradzionymi autami prowadził Wydział ds. Przestępczości Gospodarczej Komendy Głównej Milicji Obywatelskiej. Co kryją te dokumenty? O tym w „Śledczym Okiem”.

W październiku i grudniu 2019 r. Sąd Okręgowy w Warszawie, w dwóch różnych sprawach skazał Bogusława Bagsika na kary po sześć lat więzienia. Obydwa wyroki nie są prawomocne. W obydwu sprawach zostały złożone apelacje. Nie wiadomo kiedy zostaną rozpatrzone. Gdy powstawał serial „Art-B. Made in Poland” Bagsik w obydwu sprawach był już oskarżony. Czego dotyczyły? Za co współtwórca Art-B został skazany przez sądy I instancji? O tym w „Śledczym Okiem”.

Źródło: Youtube/Nisztor TV

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy