Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Skurkiewicz: Prezydenci Duda i Trump nadają na tych samych falach. To będzie ważna, budująca wizyta

JJ 16:58 22 czerwca 2020
Prezydent.pl, fot. Jakub Szymczuk/KPRP
Gościem redaktora Adriana Stankowskiego w programie „Republika po południu” był dziś wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz.

Rozmowa dotyczyła przede wszystkim środowej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie. Jakie znaczenie ma dla Polski to jedenaste już spotkanie przywódców Polski i USA? O to między innymi zapytał swojego gościa redaktor Stankowski.

– Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie nabiera zupełnie innego charakteru w kontekście słów prezydenta Donalda Trumpa w ostatnich tygodniach. Stany Zjednoczone chcą wycofać z Niemiec 9,5 tys. żołnierzy amerykańskich i być może jakaś część z nich trafi do Polski. Oby- podkreślił sekretarz stanu w MON.

– Przypomnę, że mamy w tej chwili w Polsce ok. 5 tys. żołnierzy amerykańskich, na mocy porozummienia z ubiegłego roku pomiędzy przywódcami Polski i USA, ta liczba jest zwiększana o dodatkowy tysiąc. Każdy dodatkowy żołnierz ponad te 6 tysięcy będzie oczywiście ogromnym sukcesem prezydenta Andrzeja Dudy i rządu Zjednoczonej Prawicy- dodał Skurkiewicz.

– Myślę, że to będzie naprawdę bardzo ważna i budująca wizyta. Dzisiaj przed południem prezydent Andrzej Duda rozmawiał również z sekretarzem generalnym NATO, Jensem Stoltenbergiem. Jest to taka zwyczajowa rozmowa z szefem NATO przed spotkaniem z prezydentem USA, więc pewnie pan prezydent przekazał informację o kwestiach, które poruszy w rozmowie z prezydentem Stanów Zjednoczonych- wskazał polityk.

– Nam wszystkim, szczególnie państwom wschodniej flanki NATO zależy, aby obecność żołnierzy amerykańskich była stała i była wymierna. Osłabienie liczebne zaangażowania wojsk USA w Europie nie byłoby najlepszym rozwiązaniem, dlatego są określone możliwości i propozycje, aby to zaangażowanie Amerykanów w Europie było w pełni realizowane- podkreślił.

– Wycofania wojsk amerykańskich z Niemiec należało się spodziewać. Już od kilku lat prezydent Trump wskazywał, że jeżeli Niemcy oczekują wsparcia, gwarancji bezpieczeństwa poprzez obecność wojsk amerykańskich w tak licznym wymiarze, to nie mogą tak gigantycznych środków, miliardów euro transferować do Rosji za pomocą Nord Stream 1 czy Nord Stream 2- mówił wiceszef MON.

– Polska jest sprawdzonym i dobrym sojusznikiem USA, co wielokrotnie podkreślał sam prezydent Trump, wypowiadając się o naszym kraju, naszym prezydencie i naszej armii. Nie będzie chyba zbyt górnolotnym sformułowaniem, że nasze kontakty ze Stanami Zjednoczonymi są najlepsze w historii po 1989 r.- ocenił rozmówca redaktora Stankowskiego.

– Jest taka swoista chemia pomiędzy przywódcami Polski i USA. Prezydent Andrzej Duda i prezydent Donald Trump nadają na tych samych falach, bardzo dobrze się rozumieją. Również tych spotkań między nimi było sporo, bo one odbywają się nie tylko w formule oficjalnej, ale również przy okazji innych spotkań typu szczyty NATO- wskazał Wojciech Skurkiewicz.

– Obaj prezydenci naprawdę rozumieją się i dziś Polska, jako sprawdzony sojusznik amerykański wiele zyskuje. Bo proszę pamiętać, że kwestia wiz, która była nie do przeskoczenia dla wielu kolejnych prezydentów, a nam udało się to zrealizować w ubiegłym roku i dziś możemy jeździć do USA bez wiz- mówił gość Telewizji Republika.

– Kolejną sprawą jest zwiększenie wojsk USA w Polsce, co jest bez wątpienia wielkim sukcesem prezydenta Andrzeja Dudy i rządu Zjednoczonej Prawicy- podkreślił.

Źródło: TV Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze