Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Skandal wokół muzeum II Wojny Światowej. Były doradca Tuska chce usunąć bohaterów

7:55 12 października 2018
Gazeta Polska Codziennie
To bolesne, że polscy urzędnicy, polscy historycy mogą się domagać usunięcia polskich bohaterów z wystawy – powiedział dyrektor Muzeum II Wojny Światowej Karol Nawrocki. To reakcja na żądania byłego kierownictwa, które chce usunięcia z wystawy treści m.in. o św. o. Maksymilianie Kolbem w części o obozach śmierci i znacznego pomniejszenia wystawy o Witoldzie Pileckim, jednym z najdzielniejszych ludzi czasu II wojny światowej.

W procesie wytoczonym przez byłe kierownictwo Muzeum II Wojny Światowej obecnej dyrekcji przesłuchano w środę w Sądzie Okręgowym w Gdańsku pierwszych świadków. Wśród zeznających znaleźli się Paweł Machcewicz, były dyrektor placówki (w latach 2008–2014 główny doradca Donalda Tuska), a także jego zastępcy: Piotr Majewski, Janusz Marszalec i Rafał Wnuk. Należą oni do współtwórców ekspozycji muzeum, które zostało otwarte w marcu ubiegłego roku. Po połączeniu MIIWŚ z Muzeum Westerplatte w kwietniu 2017 r. resort kultury powołał nowe kierownictwo gdańskiej placówki, a jej dyrektorem został dr Karol Nawrocki.


Nowe władze rozpoczęły zmiany w ekspozycji muzeum i to one stały się powodem złożenia pozwu do sądu przez byłą dyrekcję. Zarzuca ona obecnym władzom naruszenie praw autorskich do wystawy poprzez wprowadzenie zmian bez ich zgody.

– Domagamy się przywrócenia oryginalnego kształtu wystawy – mówił przed rozprawą Machcewicz.

Jego zdaniem zmiany wprowadzone w ekspozycji nie są zgodne z faktami historycznymi. Argumenty odpierał dyrektor Nawrocki.

– Dyrektor państwowej instytucji kultury zatrudniany przez ministra kultury może dokonywać zmian na wystawie głównej muzeum, które są zgodne z wiedzą historyczną – mówił Nawrocki.

 

Czytaj więcej w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie".

 

 

 

Źródło: Paweł Tunia / Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - R. GROMADZKI - W. GADOWSKI - "UCIECZKA OD WOLNOŚCI"
Wczytuję komentarze...
Najnowsze