Senator Pęk nie ma wątpliwości: wizyta KW w trakcie procedury legislacyjnej w Senacie – przedwczesna!

Artykuł
Telewizja Republika

Komisja Wenecka spotyka się z nami w trakcie procesu legislacyjnego. My cały czas procedujemy tę ustawę - powiedział na antenie Telewizji Republika Marek Pęk, senator Prawa i Sprawiedliwości.

Delegacja Komisji Weneckiej, w której składzie są eksperci z Bułgarii, Irlandii, Szwecji i Niemiec, przyjechała w czwartek do Warszawy na dwudniowe rozmowy w związku z pracami nad przygotowaniem opinii na temat nowelizacji m.in. Prawa o ustroju sądów powszechnych i ustawy o Sądzie Najwyższym. O wydanie opinii zwrócił się marszałek Senatu Tomasz Grodzki, który w czwartek jako pierwszy spotkał się z przedstawicielami KW. Następnie spotkali się z nimi przedstawiciele senackiego klubu PiS.

 – Na tym spotkaniu zdecydowanie to my – senatorowie PiS byliśmy tą stroną, która mówiła. Komisja Wenecka poprosiła nas o przedstawienie ogólnych założeń ustawy i celu legislacyjnego tej regulacji. My na samym początku zastrzegliśmy, że spotykamy się z Komisją Wenecką chociaż wiemy o istniejących zastrzeżeniach natury proceduralnej o tym czy marszałek Grodzki jest kompetentny do tego, aby jednoosobowo zaprosić Komisję Wenecką do polskiego Senatu. Naszą wątpliwość budzi fakt, że Komisja spotyka się z nami w trakcie procesu legislacyjnego. My cały czas procedujemy tę ustawę – wyjaśnił senator Pęk. 

Pęk zaznaczył, że senatorowie PiS starali się też pokazać delegacji Komisji Weneckiej, że regulacje, które wprowadza nowelizacja nie są niczym niespotykanym w innych krajach UE.

Zwrócił też uwagę, że kwestie organizacji sądownictwa, wymiaru sprawiedliwości są w ramach kompetencji praw narodowych poszczególnych państw. – Nie możemy pozwolić, aby sędziowie kwestionowali status sędziów, aby wchodzili w kompetencję innych organów i wymaga to inicjatywy ustawodawczej – mówił Pęk. 

Polska ma pełne ma prawo do ukształtowania swojego wymiaru sprawiedliwości zgodnie z wolą parlamentów narodowych – zaznaczył. 

Mam wrażenie, że kompletnie środowiska prawnicze nie są w stanie dostrzec tego, że w większości krajów europejskich występują analogiczne rozwiązania – dodał. 

Przypomnijmy, że nowelizacja ustaw sądowych, uchwalona w Sejmie 20 grudnia ub.r., wprowadza m.in. odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za "działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów". Nowela wprowadza też zmiany w procedurze wyboru I prezesa SN. Kandydata na to stanowisko będzie mógł zgłosić każdy sędzia SN. W przypadku problemów z wyborem kandydatów ze względu na brak kworum w ostatecznym stopniu planowanej procedury do ważności wyboru wymagana będzie obecność 32 sędziów SN.

Komisja Wenecka to skrótowa nazwa Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo. Jest to organ doradczy Rady Europy do spraw prawa konstytucyjnego, powołany w 1990 roku w związku z upadkiem komunizmu w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, by pomóc im w demokratycznych przemianach.

 

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy