Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Senat USA upamiętnił powstanie Warszawskie: "To lekcja patiotyzmu i heroizmu"

A.N 16:53 16 stycznia 2020
pixabay
Senatorowie USA przyjeli przez aklamację rezolucję upamiętniającą 75. rocznicę Powstania Warszawskiego. – Heroiczne działania polskiego ruchu oporu podczas drugiej wojny światowej i odwaga obywateli Polski stanowią wartościową lekcję wytrwałości i patriotyzmu" – napisano w dokumencie.

Amerykański Senat uznał Powstanie Warszawskie za  „przełomowe wydarzenie w trakcie drugiej wojny światowej, w którym odważni obywatele Polski zbuntowali się przeciwko okupacji Warszawy przez niemieckich nazistów (…)”. Zaznaczono również, że Powstanie Warszawskie było „częścią ogólnonarodowego oporu przeciwko okupacji Polski przez niemieckich nazistów”.

Rezolucja została przyjęta we wtorek wieczorem czasu lokalnego. Senatorowie byli jednomyślni. W dokumencie przypominano, że Adolf Hitler „jako karę za powstanie zarządził anihilację Warszawy i eksterminację jej obywateli”, a Armia Czerwona „na konkretne rozkazy (Józefa) Stalina wstrzymała na brzegach Wisły swój marsz na Berlin, by pozwolić niemieckim nazistom dziesiątkować Polaków” – podkreślono w rezolucji. 

W ocenie amerykańskiego Senatu „odwaga okazana przez obywateli Polski podczas Powstania Warszawskiego wciąż inspiruje na całym świecie ludzi, którzy poddani są tyranii i uciskowi i którzy dołączają się do walki o wolność, demokrację i dążenie do wolności”.

 
Źródło: Polskie Radio 24

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze