Senat uczcił 40. rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża

Artykuł
Papież Jan Paweł II na Yankee Stadium, New York City, 1979
Wikimedia Commons

Uchwałę w tej sprawie przyjęto jednogłośnie. W dokumencie podkreślono między innymi, że "wielkość tego pontyfikatu to bezapelacyjny wpływ na wydarzenia końca XX wieku".

Treść uchwały odczytał senator Prawa i Sprawiedliwości Czesław Ryszka. "Papież z Polski przyczynił się do przemian w świecie, które doprowadziły do upadku imperium zła - jak prezydent USA Ronald Reagan nazwał Związek Radziecki" - napisano.

Dokument podkreśla ponadto, że "osoba Jana Pawła II zostanie na zawsze związana z powstaniem ruchu Solidarność w Polsce, a w konsekwencji z upadkiem Muru Berlińskiego, z rozpadem żelaznej kurtyny, z wolnością krajów Europy Środkowo-Wschodniej".

Czesław Ryszka dodał, że w uchwale Senatu podkreślono również, że Jan Paweł II przeszedł do historii jako papież Kultu Miłosierdzia Bożego i Rodziny, obrońca małżeństwa i prawa do życia nienarodzonych, świętości życia od poczęcia do naturalnej śmierci. "Nauczał, że prawo dziecka do życia w rodzinie jest fundamentem cywilizacji i kultury. Jeśli nie ma poszanowania dla życia i rodziny, nie istnieją inne prawa, jak wolność, sprawiedliwość, godność człowieka" - czytamy w dokumencie. 

W uchwale senatorowie przypomnieli również, że podczas trwania pontyfikatu, Jan Paweł II odwiedził ponad 140 państw, w tym wiele z nich kilkakrotnie. "Nie obawiał się pojechać do Sarajewa, Libanu, Kijowa, Hawany, Aten czy Jerozolimy. Marzył o pielgrzymce do Rosji oraz Chin" - napisano.

Kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża 16. października 1978 roku. Zmarł 2. kwietnia 2005 roku. Dziewięć lat po śmierci został ogłoszony świętym.

 

Źródło: sejm.gov.pl, IAR

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy