Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Senat przyjął bez poprawek ustawę dekomunizacyjną

mg 20:04 29 kwietnia 2016
Telewizja Republika
Senat poparł uchwaloną na początku kwietnia przez Sejm ustawę dekomunizacyjną. Zmiany, które wprowadza ustawa dotyczą m.in. nazw ulic i obiektów związanych z komunizmem lub ustrojem totalitarnym. Za takim rozwiązaniem głosowało 74 senatorów, 4 było przeciwnych, a 3 osoby wstrzymały się od głosu.

1 kwietnia ustawę dekomunizacyjną przyjął Sejm. Za jej przyjęciem głosowało 438 posłów, nikt nie był przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu. Ustawa nie dotyczy jednak pomników, obelisków i tablic pamiątkowych.

Zgodnie z ustawą za propagujące komunizm uważa się także nazwy odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944-1989.

Ustawa zobowiązuje samorządy do zmiany obowiązujących nazw, które upamiętniają lub propagują komunizm lub inny ustrój totalitarny, w ciągu 12 miesięcy od wejścia w życie nowych regulacji.

Decyzję o stwierdzeniu nieważności uchwały nadającej niezgodną z nowymi przepisami nazwę budowli, obiektowi lub urządzeniu użyteczności publicznej będzie podejmował wojewoda po obowiązkowym zasięgnięciu opinii Instytutu Pamięci Narodowej. Zgodnie z nowymi przepisami, zmiana nazwy dokonana na podstawie ustawy nie będzie miała wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową.

Źródło: TVP Parlament

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze