Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Sekretarz NATO: wszyscy sojusznicy popierają suwerenną i niepodległą Białoruś

ASy 16:23 8 września 2020
Sekretarz generalny Jens StoltenbergTwitter/Oana Lungescu
We wtorek władze Sojuszu Północnoatlantyckiego podały, że sekretarz generalny Jens Stoltenberg przeprowadził rozmowy telefoniczne z ministrami spraw zagranicznych: Estonii - Urmasem Reinsalu, Łotwy - Edgarsem Rinkeviczsem, Litwy - Linasem Linkevicziusem i Polski - Zbigniewem Rau.

Rozmowy dotyczyły głównie trwającego kryzysu na Białorusi i przygotowań do zbliżających się posiedzeń ministerialnych NATO. Konsultowano także strategie dotyczące NATO 2030.

Sekretarz generalny powtórzył, że NATO uważnie obserwuje Białoruś i oczekuje od tamtejszych władz pełnego poszanowania wolności słowa i prawa do pokojowych protestów. Stoltenberg wyraził również poważne zaniepokojenie zatrzymaniami i porwaniami działaczy opozycji, nazywając je „niedopuszczalnym naruszeniem norm międzynarodowych”.

Jak podało NATO, sekretarz generalny i ministrowie odnieśli się również do próby otrucia rosyjskiego polityka opozycyjnego Aleksieja Nawalnego bojowym środkiem chemicznym z zakazanej grupy Nowiczok. Sojusznicy wezwali Rosję do pociągnięcia winnych do odpowiedzialności przed wymiarem sprawiedliwości.

Stoltenberg zapewnił, że sojusz pozostaje w gotowości do powstrzymania wszelkiej agresji na państwa członkowskie:

- Wszyscy sojusznicy popierają suwerenną i niepodległą Białoruś. Zarówno Mińsk, jak i Moskwa powinny szanować prawo Białorusinów do decydowania o własnej przyszłości - powiedział Stoltenberg.

Źródło: PAP, Twitter

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze