Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Sejm oddał hołd Polakom, którzy z narażeniem życia ratowali Żydów w czasie II wojny światowej

dmc 20:23 16 marca 2016
FOT. PAWEŁ KULA
W podjętej przez aklamację uchwale posłowie przypomnieli, że w odróżnieniu od okupowanej zachodniej Europy na ziemiach polskich za nawet najmniejszą pomoc Żydom groziła kara śmierci. Jutro Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej otworzy prezydent Andrzej Duda.

"W imieniu Narodu polskiego Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ponownie składa hołd wszystkim rodakom, którzy z narażeniem życia ratowali Żydów skazanych na zagładę, a szczególnie tym, którzy w odwecie za udzieloną pomoc zginęli z rąk niemieckiego okupanta" – czytamy w dokumencie.

W związku z otwarciem Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, Sejm wyraził uznanie dla samorządu województwa podkarpackiego, który "poprzez budowę muzeum o ogólnopolskim charakterze pierwszy na tak szeroką skalę upamiętnił to nadzwyczajne bohaterstwo, realizując żywotny interes całego społeczeństwa".

Rodzina Ulmów

Posłowie podkreślili, że w odróżnieniu od okupowanej przez Niemców zachodniej Europy w Polsce za pomoc Żydom groziła śmierć. "Wśród tych, którzy zginęli za udzielanie pomocy Żydom, była rodzina Ulmów: Józef, będąca w stanie błogosławionym Wiktoria oraz sześcioro ich nieletnich dzieci. Wraz z ukrywanymi Didnerami, Grünfeldami i Goldmanami zostali oni zamordowani w swoim domu w Markowej 24 marca 1944 roku" – napisano w uchwale.

Ponadto Sejm uznał, że pamięć o Polakach, którzy ratowali Żydów, powinna stanowić ważną część edukacji publicznej. Wyraził też przekonanie, że "będzie ona nie tylko kultywowana w nowo otwartym Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, ale również w innych placówkach państwowych i samorządowych, w szczególności muzealnych i oświatowych oraz przez organizacje społeczne".

Prezydent w Markowej 

Jutro Muzeum w Markowej otworzy prezydent Andrzej Duda. 17 marca mija 72. rocznica męczeńskiej śmierci członków rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów. W grudniu 1942 roku Niemcy zamordowali ich za ukrywanie i pomoc niesioną Żydom. Podczas oficjalnego otwarcia placówki prezydentowi będą towarzyszyć przedstawiciele polskiego rządu, parlamentarzyści, dyplomaci, władze kościelne oraz goście z zagranicy.

 

 

Źródło: telewizjarepublika.pl

Wczytuję ocenę...


DZIENNIKARSKI POKER - ZIEMKIEWICZ KONKRETNIE O TOKARCZUK: TO PRZEZ NIĄ POLACY POSZLI NA WYBORY
Wczytuję komentarze...
Najnowsze