Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Schetyna na spotkaniu Trójkąta Weimarskiego apeluje o skuteczność

mk 8:13 25 października 2014
twitter/@PLenFrance
– Trójkąt Weimarski musi być skutecznym podmiotem w europejskiej polityce – podkreślił szef MSZ Grzegorz Schetyna na rozpoczęciu spotkania z szefami dyplomacji Francji i Niemiec. Trzej ministrowie rozmawiali m.in. o niedzielnych wyborach na Ukrainie.

 Schetyna, Laurent Fabius i Frank-Walter Steinmeier spotkali się w Celle-Saint-Cloud pod Paryżem; ich rozmowy zakończyły się w piątek wieczorem.

Szefowie dyplomacji wyrazili nadzieję, że niedzielne wybory parlamentarne odbędą się "wszędzie" na Ukrainie i że integralność terytorialna tego kraju będzie respektowana.

– Mam nadzieję, że wybory będą mogły się odbyć wszędzie na Ukrainie i że ostatecznie nie dojdzie do zakłóceń w okręgach i lokalach wyborczych w celu przeszkodzenia ludziom w głosowaniu – powiedział dziennikarzom Steinmeier. Fabius wyraził nadzieję, że wybory przebiegną w poczuciu jedności Ukrainy – tej Ukrainy, której integralność powinna być respektowana; Ukrainy, która powinna się zreformować – dodał.

– Nigdy nie ukrywaliśmy, że chcemy, by ta nowa Ukraina miała zarazem bardzo dobre relacje z Unią Europejską i bardzo dobre relacje z Rosją – wskazał szef francuskiej dyplomacji.

Jak podało w komunikacie polskie MSZ, ministrowie omawiali scenariusze pomocy dla Ukrainy, szczególnie pomocy dla uchodźców, którzy uciekli ze wschodnich regionów kraju.

Steinmeier pytany o obecność żołnierzy rosyjskich na terytorium Ukrainy zapewnił, że Niemcy i ich partnerzy "zadają sobie trud, by ta sytuacja nie trwała jeszcze długo". Wskazał, że Ukraina i Rosja zgodziły się na utworzenie strefy buforowej. – Ma być ona wolna od bojowników i ciężkiej broni i mamy nadzieję, że w najbliższych tygodniach wschód Ukrainy zostanie oswobodzony ze wszystkich bojowników cudzoziemskich i rosyjskich – powiedział szef MSZ Niemiec.

Według komunikatu polskiego resortu trzej ministrowie sformułowali w trakcie spotkania propozycje dotyczące reformy Europejskiej Polityki Sąsiedztwa.

Schetyna na początku spotkania powiedział, że Polska, Francja i Niemcy chcą wspólnie rozwiązywać problemy występujące zarówno na południe od UE, jak i na wschód od niej. – Chcemy być skutecznym podmiotem w europejskiej polityce – zaznaczył.

– Chcemy naszą aktywność skupiać nie tylko na wschodzie, ale także południu. Jeżeli będziemy wspólnie odwiedzać wschód Europy, to chcemy też robić to na Bliskim Wschodzie i w północnej Afryce – dodał. Poinformował, że będzie namawiał szefów MSZ Francji i Niemiec do wspólnej wizyty na Ukrainie.

– Zależy nam na tym, żeby Trójkąt Weimarski miał możliwość budowy nowej pozycji, nowej energii, żebyśmy pracowali nad wspólnymi pomysłami wpływającymi na europejską rzeczywistość – zaznaczył Schetyna.

Trójkąt Weimarski został powołany do życia 29 sierpnia 1991 r. przez ówczesnych szefów dyplomacji Francji, Niemiec i Polski: Rolanda Dumas, Hansa-Dietricha Genschera oraz Krzysztofa Skubiszewskiego. Pierwotnym celem tego forum dialogu było wsparcie integracji Polski ze strukturami europejskimi.

Źródło: pap

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze