Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

"Salonik Polityczny" Rafała Ziemkiewicza: Zmiany cywilizacyjne

AKŁ 11:45 12 lipca 2020
TV Republika
- Nie widmo komunizmu ale trybalizmu krąży nad naszą cywilizacją, widmo nowego rozpadu na klany, grupy, plemiona, które niewiele się poczuwają do wspólnej odpowiedzialności, a w każdym razie poczuwają się znacznie mniej niż wcześniej – powiedział Bartłomiej Radziejewski z Nowej Konfederacji w TVRepublika.

Gośćmi red. Rafała Ziemkiewicza w programie "Salonik polityczny" w porannym paśmie TVRepublika byli Bartłomiej Radziejewski z Nowej Konfederacji oraz Piotr Trudnowski z Klubu Jagiellońskiego.

-Nie widmo komunizmu ale trybalizmu krąży nad naszą cywilizacją, widmo nowego rozpadu na klany, grupy, plemiona, które niewiele się poczuwają do wspólnej odpowiedzialności, a w każdym razie poczuwają się znacznie mniej niż wcześniej – powiedział Bartłomiej Radziejewski z Nowej Konfederacji.

Jego zdaniem „przesada nowoczesności” z jej racjonalnością, biurokracją, ideą, że można zdroworozsądkowo, mechanicznie zorganizować społeczeństwo, politykę i życie zbyt zmęczyła ludzi. Doprowadziło to to atomizacji społeczeństwa, wyalienowania się jednostek. Jednak w pewnym momencie nastąpiła tendencja odwrotna ku wspólnocie, ale przybierającej  nowe formy organizacji „naplemienne”, które charakteryzuje nietrwałość emocjonalna, „rozestetyzowanie się trudne do zebrania w polityczną całość inaczej niż za pomocą czarnego PR”.

Radziejewski zwrócił też uwagę na drugie zjawisko jakim jest kruszenie się ładu w obrębie demokracji liberalnej.

- Zgadzam się z tezą o trybalizmie - stwierdził Piotr Trudnowski z Klubu Jagiellońskiego. -  To, co wydaje mi się warte dopowiedzenia, że rozpad demoliberalnego, aksjologicznego, superracjonalnego ładu, z którym mamy do czynienia,  nakłada się drugie zjawisko, które pozwala tym wszystkim plemiennym zrywom wybrzmieć dużo lepiej - dodał. 

To kwestia tego, jak ogromne zmiany w naszym sposobie funkcjonowania sprawia rewolucja technologiczna. Ponieważ wszyscy korzystamy z tego samego Twistera, FB, mediów społecznościowych to „nam poprzestawiało w głowach”, jesteśmy bardziej skłonni do radykalizmów, interesowania się nimi.

 

Źródło: TV Republika

Wczytuję ocenę...


Andrzej Duda zmienia Konstytucję -zakaz adopcji dzieci przez pary jednopłciowe
Wczytuję komentarze...
Najnowsze