Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Sakiewicz: W obecnej sytuacji wyważanie umowy o współpracy z USA jest zdradą

Joanna Jaszczuk 17:19 15 września 2020
Rosyjsko-białoruskie manewry "Słowiańskie Braterstwo" odbywają się przy granicy z PolskąZdj. TASS, Twitter/swiatwojenPL
– Konfederacja nie jest prorosyjska, jest usłużnie rosyjska. Nie jest to pogląd, to są usługi - ocenia Tomasz Sakiewicz, pytany przez portal TV Republika o stanowisko Konfederacji w sprawie ustawy o ratyfikacji umowy między Polską a USA o wzmocnieniu współpracy obronnej. Liderzy ugrupowań wchodzących w skład Konfederacji zapowiedzieli dziś, że podczas posiedzenia Sejmu ich koło będzie krytycznie odnosić się tak do umowy z 15 sierpnia, jak i pomysłu jej ratyfikacji.

Prezesi partii wchodzących w skład ruchu Konfederacja: Robert Winnicki (Ruch Narodowy), Janusz Korwin-Mikke (KORWiN) oraz Grzegorz Braun (Korona Polska) uderzają w ustawę o ratyfikacji sierpniowej umowy między rządami Polski i USA o wzmocnionej współpracy obronnej.

To porozumienie ułatwi rozlokowanie w Polsce kolejnych amerykańskich wojsk.

Ze strony posła Grzegorza Brauna padły w tej sprawie bardzo mocne słowa.

– To jest umowa, którą najprościej określić można jako „Kolonizacja plus”, a może nawet „Okupacja plus” - powiedział polityk na wtorkowej konferencji. Jak twierdzi Braun, posłowie z Sejmowej Komisji Obrony Narodowej otrzymali dokument do wglądu „dopiero w ostatnich dniach”.

Przedstawiciele ugrupowań zrzeszonych w Konfederacji zapowiedzieli, że podczas posiedzenia Sejmu ich koło będzie krytycznie odnosić się tak do umowy z 15 sierpnia, jak i pomysłu jej ratyfikacji.

O stanowisko Konfederacji, a przy tym - mocne słowa Brauna zapytaliśmy redaktora naczelnego "Gazety Polskiej", Tomasza Sakiewicza. 

Nasz rozmówca zwrócił uwagę, że znajdujemy się obecnie w dość szczególnej sytuacji. 

– W tej chwili rosyjskie i białoruskie dywizje ćwiczą przy polskiej granicy. Łukaszenka sugeruje wręcz możliwość konfliktu z Polską, a Rosjanie od dawna ćwiczą atak atomowy na Polskę - wskazał red. Sakiewicz.

– Bez amerykańskiego parasola nie jesteśmy w stanie obronić się przed rosyjską agresją, chociażby dlatego, że nie mamy broni atomowej. W takiej sytuacji próba wyważenia porozumienia o współpracy militarnej z USA jest po prostu zwykłą zdradą - podkreślił dziennikarz. 

Jak zatem ocenić słowa posła Grzegorza Brauna o "Kolonizacji Plus" czy wręcz "Okupacji Plus"?

– To słowa wytworzone w rosyjskich machinach propagandowych. Wystarczy przeczytać, co wrzucają rosyjskie trolle, czy Sputnik, czy Russia Today. T o jest po prostu arsenał propagandy rosyjskiej, która zawsze wyprzedza rosyjski atak - wskazał naczelny "Gazety Polskiej". 

To nie pierwszy przypadek, gdy politycy Konfederacji w tak dosadny sposób wypowiadają się na temat polsko-amerykańskiej współpracy, zwłaszcza w zakresie obronności. Tego typu narracja każe przypuszczać, że to ugrupowanie jest w pewien sposób prorosyjskie, choć sama Konfederacja nierzadko się od tego typu zarzutów odżegnuje.

– Konfederacja nie jest prorosyjska, jest usłużnie rosyjska. Nie jest to pogląd, to są usługi - ocenia Tomasz Sakiewicz. 

Zapytaliśmy naszego rozmówcę także o to, na ile działalność pewnych osób i środowisk w Polsce jest jawnie i świadomie prorosyjska, a na ile jest to zwyczajne "wpisywanie się w narrację" Putina. 

– W większości ludzie nie są świadomi, z czym mają do czynienia. Natomiast myślę, że jest pewna grupa ludzi, która absolutnie świadomie gra na Rosję, czerpiąc z tego różnego typu profity - stwierdził redaktor Sakiewicz. 

 

Źródło: Portal TV Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze