Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Sahin: powrotu do normalnego życia możemy się spodziewać najpóźniej w okresie jesienno-zimowym 2021 r.

AR 10:12 17 listopada 2020
Sahin: Powrotu do normalnego życia możemy się spodziewać najpóźniej w okresie jesienno-zimowym 2021 r.pexels.com
Jeden z twórców szczepionki przeciwko COVID-19 prof. Ugur Sahin twierdzi, że powrót do normalnego życia będzie dopiero okresie jesienno-zimowym 2021 r. Przełomowym momentem ma być wiosna i lato przyszłego roku.

Optymistycznie do tematu podchodzi prof. John Bell z Oxford University. Jego zdaniem do normalnej aktywności będzie można wrócić już wiosną 2021 r. Wtedy powinien nastąpić oczekiwany spadek zakażeń i pierwsza grupa ludzi zostanie zaszczepiona przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2. W Europie, np. w Wielkiej Brytanii, pierwsze osoby mają otrzymać szczepionkę jeszcze pod koniec 2020 r.

- Jestem prawdopodobnie pierwszym specjalistą, który tak twierdzi, ale mówię o tym z przekonaniem - oświadczył prof. Bell.

Prof. Ugur Sahin, jeden z twórców szczepionki, jest znacznie ostrożniejszy. W wypowiedzi dla BBC twierdzi, że jego zdaniem bardziej realna jest perspektywa powrotu do normalnego życia jesienią i zimą 2021 r. Uważa, że do tego czasu upowszechnione zostaną szczepienia przeciwko COVID-19.

- Jestem przekonany, że transmisja (wirusa) między ludźmi zostanie zredukowana przez skuteczną szczepionkę może nie o 90 proc., ale o 50 proc. – powiedział specjalista. Jego zdaniem powinno to skutkować znaczną redukcją rozmiarów pandemii.

- Lato będzie szczególnie korzystne, ponieważ powinna się obniżyć liczba zakażeń, a jednocześnie będą upowszechniane szczepienia - zaznaczył prof. Ugur Sahin. Wiele zależy zatem od tego jak dużo osób zaszczepi się przed okresem jesienno-zimowym.

- Nie zauważyliśmy innych poważnych skutków ubocznych, które byłyby powodem przerwania lub zatrzymania badań klinicznych – podkreślił prof. Ugur Sahin. 

Źródło: PAP, BBS

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze