Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Sąd: "Łupaszko" pozostanie patronem jednej z ulic w Białymstoku

JJ 15:05 1 października 2020
5 Brygada Wileńska Armii Krajowejunknown-anonymous / Public domain
Major Zygmunt Szendzielarz „Łupaszko”, wbrew staraniom radnych Koalicji Obywatelskiej, pozostanie patronem ulicy na osiedlu Skorupy w Białymstoku. Prawomocne orzeczenie w tej sprawie wydał Naczelny Sąd Administracyjny, który odrzucił skargę kasacyjną radnych KO.

Walka trwała kilka lat. Niedługo po ustanowieniu majora Łupaszki patronem jednej z ulic na osiedlu, atak na Żołnierza Niezłomnego rozpoczął syn prezydenta Białegostoku. Po zmianie większości w Radzie Miasta na jesieni 2018 r., radni zwycięskiej Koalicji Obywatelskiej rozpoczęli pracę nad usunięciem majora z przestrzeni Białegostoku.

Najpierw uchwale radnych KO sprzeciwił się wojewoda podlaski, wskazując na błędy formalne, a także ustalenia radnych niemające poparcia w dokumentach historycznych. Radni z KO zarzucali bowiem bohaterowi zbrodnie na ludności cywilnej, nie wspominając jednak o tym, że „Łupaszko” pośmiertnie został całkowicie oczyszczony z tych zarzutów.

Po orzeczeniu Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który utrzymał w mocy decyzję wojewody, radni złożyli kasację. Wczoraj rozpatrzył ją Naczelny Sąd Administracyjny i wydał wyrok oddalający skargę. Orzeczenie jest prawomocne.

 

 

Źródło: Dzień Dobry Białystok

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze