Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Rzecznik rządu o postanowieniu TSUE: Ostatnie słowo ma TK. Premier skieruje tam wniosek o rozstrzygnięcie sporu

JJ 15:42 8 kwietnia 2020
Telewizja Republika
Rzecznik rządu Piotr Müller w rozmowie z PAP poinformował, że premier Mateusz Morawiecki po szczegółowej analizie dzisiejszego postanowienia TSUE skieruje do TK wniosek o rozstrzygnięcie powstałego sporu prawnego.

Przypomnijmy, że unijny Trybunał Sprawiedliwości postanowił w środę, że każde z państw członkowskich powinno zapewnić, by system środków dyscyplinarnych obowiązujący w stosunku do sędziów szanował zasadę ich niezawisłości.

TSUE zobowiązał też Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów krajowych dotyczących właściwości Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w sprawach dyscyplinarnych sędziów.

Müller proszony o komentarz do orzeczenia podkreślił, że "celem funkcjonowania izby dyscyplinarnej Sądu Najwyższego jest zapewnienie wysokich standardów pracy sędziów, zapewnienie równości wobec prawa oraz zabezpieczenie przed powstawaniem nieprawidłowościami w toku postępowań sądowych".

– Dzisiejsze postanowienie TSUE w sprawie środków tymczasowych budzi poważne wątpliwości prawne - zaznaczył rzecznik.

Przypomniał, że polska Konstytucja gwarantuje zasadę nieusuwalności sędziów.

– Sędziowie w sprawowaniu swojego urzędu podlegają tylko Konstytucji i ustawom - zaznaczył.

W ocenie rzecznika rządu oczekiwanie, że rząd "zamrozi" część Sądu Najwyższego, albo "zawiesi w czynnościach" określonych sędziów, "byłoby bardzo poważnym naruszeniem zasady niezawisłości sędziowskiej, złamaniem zasady trójpodziału władzy i naruszeniem Konstytucji".

– Po dokonaniu szczegółowej analizy dzisiejszego postanowienia TSUE Prezes Rady Ministrów skieruje do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o rozstrzygnięcie powstałego sporu prawnego- zapewnił.

– Zgodnie z Konstytucją to Trybunał Konstytucyjny jest „sądem ostatniego słowa” w zakresie badania zgodności poszczególnych aktów prawa w ramach określonej w Konstytucji hierarchii źródeł prawa i to Trybunał Konstytucyjny powinien rozstrzygnąć powstały spór - uważa Müller.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Najnowsze