Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Rzecznik Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie: Kiedy Niemcy zabijali Żydów, korzystali z polskich instytucji

mk 11:18 18 maja 2015
flickr/chany crystal/CC BY-ND 2.0
Rzecznik waszyngtońskiego Muzeum Holocaustu w artykule odnoszącym się do skandalicznej wypowiedzi szefa FBI pisze m.in., że „Niemcy zabijali Żydów przy pomocy polskich instytucji”.

Kiedy Niemcy zabijali Żydów, korzystali z polskich instytucji takich jak polska policja i pracownicy kolei. Pracownicy tych instytucji pomagali w pilnowaniu i transportowaniu Żydów do obozów śmierci – brzmi fragment artykułu rzecznika Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie Andrew Hollingera.

 

Oświadczenie opublikowano 1 maja i jest to komentarz rzecznika waszyngtońskiego muzeum do afery z wypowiedzią szefa FBI Jamesa Comeya, który obciążył Polaków współodpowiedzialnością za Holocaust.

 

W artykule Andrew Hollinger pisze też, że Polacy często pomagali w identyfikacji Żydów, denuncjacji i ściganiu tych, którzy się ukrywali, często korzystając z szantażu oraz aktywnie uczestniczyli w plądrowaniu żydowskich majątków.

 

Dalej czytamy, że dochodziło do incydentów, zwłaszcza w małych miasteczkach na wschodzie Polski, gdzie mieszkańcy, świadomi antysemityzmu Niemców, samodzielnie przeprowadzali albo brali udział w pogromach i mordowaniu żydowskich sąsiadów. Rzecznik podaje przykład Jedwabnego.

44

źródło: ushmm.org

Źródło: rmf24.pl, ushmm.org, telewizjarepublika.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze