Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Rzecznik generalny TSUE przeciwny odrzucaniu ekstradycji do Polski

DW 18:03 12 listopada 2020
Rzecznik generalny TSUE przeciwny odrzucaniu ekstradycji do Polskipexels.com
Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Manuel Campos Sánchez-Bordona stwierdził, że europejskie sądy nie mogą automatycznie odrzucać wniosków o ekstradycję do Polski z powodu rzekomego łamania zasad praworządności i niezależności sądownictwa w Polsce. Ministerstwo Sprawiedliwości Polski podkreśla, że od dawna już argumentowało, że nie ma żadnych podstaw do takich decyzji niektórych sądów w UE.

- Przeprowadzone w Polsce reformy wymiaru sprawiedliwości nie mogą być przyczyną odmowy wykonania europejskich nakazów aresztowania (ENA) – stwierdził rzecznik generalny TSUE Manuel Campos Sánchez-Bordona.

Opinia rzecznika była odpowiedzią na zapytania prawne holenderskich sądów, które wstrzymały wydawanie Polsce osób oskarżanych o przestępstwa, objętych nakazem aresztowania, twierdząc, że w Polsce łamana jest niezależność sądownictwa.

eee_670.

Opinie rzeczników są sugestią dla sędziów, ale nie są dla nich wiążące. Wyroku Trybunału Sprawiedliwości należy się spodziewać przed końcem roku.

Ministerstwo Sprawiedliwości Polski przyjęło tą wiadomość z satysfakcją.

Urzędnicy podkreślają, że Polska zawsze uważała, że nie ma żadnych podstaw do tego aby sądzić, że polskie sądy nie spełniają wymogu praworządności. 

Wiceminister sprawiedliwości dr Anna Dalkowska w toku rozprawy z 12 października 2020 roku wskazywała, że nie może być automatyzmu w sprawach europejskich nakazów aresztowania. Wyjaśniała, że gdyby przyjąć argumentację holenderskiego sądu, który wystąpił do TSUE z pytaniem prejudycjalnym, możliwe stałoby się wyłączenie wymiaru sprawiedliwości jednego państwa członkowskiego przez inne.

 

 

Źródło: Polskie Radio 24

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze