Rząd zapłaci za chryzantemy. Ostatni dzień, by złożyć wniosek

Artykuł
Zdjęcie ilustracyjne.
PAP

Piątek to ostatni dzień dla posiadaczy chryzantem na złożenie wniosku o wsparcie. Potencjalnie do wykorzystania są jeszcze 32 miliony złotych - przekazał minister rolnictwa Grzegorz Puda, powołując się na dane z czwartku z godziny 16. Dodał też, że rząd na ten cel przeznaczył w sumie 180 milionów złotych.

Jak podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi na antenie Programu I Polskiego Radia, cena 20 zł za doniczkę i 3 zł za kwiaty cięte "to jest dobra cena". - Do dzisiaj można składać wnioski, więc będziemy wiedzieli tak naprawdę, ile osób i ilu kontrahentów (je złożyło - red.) - wyjaśnił.

Według przytoczonych przez Pudę najświeższych danych z czwartku z godziny 16.00 "potencjalna kwota do wykorzystania to 32 miliony złotych". Tyle - wg słów ministra - zostało jeszcze do wykorzystania z przeznaczonej przez rząd puli. - Przypomnę, że rząd na ten cel przeznaczył minimum 180 milionów złotych. Mamy jeszcze dużą rezerwę - podkreślił Puda.

Pomoc wypłacana do końca roku

Pomoc dla posiadaczy chryzantem jest udzielana na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z powodu zamknięcia cmentarzy w całym kraju w dniach 31 października - 2 listopada w związku z nasileniem się pandemii wywołanej przez koronawirusa. Pomoc przysługuje posiadaczowi co najmniej 50 chryzantem doniczkowych lub 200 sztuk chryzantem ciętych. 

Wsparcie finansowe będzie udzielone podmiotom, które są mikroprzedsiębiorstwami, małymi albo średnimi przedsiębiorstwami i którym "zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi epidemią COVID-19".

Pomoc będzie wypłacana posiadaczowi chryzantem do 31 grudnia 2020 r. na podstawie złożonych przez niego dokumentów.

Jak złożyć wniosek?

 

Wnioski o pomoc należy złożyć do piątku, 6 listopada 2020 r., do kierownika biura powiatowego Agencji właściwego ze względu na miejsce przechowywania zgłoszonych chryzantem; na formularzu udostępnionym przez Agencję.

 

We wniosku posiadacz chryzantem powinien podać m.in. imię i nazwisko, miejsce zamieszkania i adres albo nazwę, siedzibę; PESEL albo NIP, a w przypadku osób fizycznych nieposiadających numeru PESEL – numer paszportu albo innego dokumentu stwierdzającego tożsamość; numer identyfikacyjny nadany w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności, jeżeli został nadany; numer telefonu oraz adres poczty elektronicznej; miejsce przechowywania zgłoszonych chryzantem; oświadczenie, że posiadacz chryzantem ubiegający się o pomoc jest mikroprzedsiębiorstwem, małym albo średnim przedsiębiorstwem, któremu zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi epidemią COVID-19; inne oświadczenia związane z wnioskowaną pomocą.

 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy