Rząd przyjął reformę edukacji. Premier: Polska szkoła będzie bezpieczna, dobra i nowoczesna

Artykuł
Telewizja Republika

- To jest reforma trudna, ale Polska jej potrzebuje. Daje szansę, że polska szkoła będzie bezpieczna, dobra i nowoczesna. To reforma potrzebna naszej przyszłości i dlatego potrzebujemy wsparcia wszystkich środowisk – samorządowców, nauczycieli, pedagogów, rodziców. Dla nas rzeczą najcenniejsza jest los i przyszłość dziecka – mówiła dziś podczas konferencji prasowej premier Beata Szydło. Rząd zatwierdził dziś projekt reformy edukacji.

"Liczę na współodpowiedzialność parlamentarzystów za naszą przyszłość"

Podczas dzisiejszego posiedzenia rządu został zatwierdzony projekt reformy edukacji. - Wierzymy, że szkoła będzie szkołą dobrą, o jakiej marzą dla swoich dzieci rodzice, która dobrze przygotuje młodych ludzi do startu w dorosłe życie, i taką, która da godziwą pracę nauczycielom. Naszym celem jest stworzenie szkoły nie tylko dobrze nauczającej, ale też szkoły wychowującej – powiedziała premier Beata Szydło.

- Zdajemy sobie sprawę, że to nie jest łatwa reforma i potrzebny jest spokój, rozmowa, wsłuchanie się w głos wielu środowisk. Liczymy na to, że wspólnie razem od dziś będziemy zmierzali ku temu, by ta reforma była przeprowadzona profesjonalnie. Jesteśmy przygotowani do tej reformy, uruchamiamy obecnie cały proces legislacyjny i liczymy na to, że projekt będzie bardzo dobrze przeprowadzony w sejmie, który będzie poczuwał się do odpowiedzialności za przyszłość polskiej szkoły. Liczę na współodpowiedzialność za naszą przyszłość – dodała Szydło.

- To jest reforma trudna, ale Polska jej potrzebuje. Daje szansę, że polska szkoła będzie bezpieczna, dobra i nowoczesna. To reforma potrzebna naszej przyszłości i dlatego potrzebujemy wsparcia wszystkich środowisk – samorządowców, nauczycieli, pedagogów, rodziców. Dla nas rzeczą najcenniejsza jest los i przyszłość dziecka – podkreśliła premier.

"Chcemy budować dobrą szkołę razem z nauczycielami, rodzicami, samorządowcami" 

Minister edukacji narodowe, Anna Zalewska, przybliżyła szczegóły projektu reformy edukacji i przedstawiła „mapę drogową” tej inicjatywy. - Przez ostatnie dwa miesiące tworzyliśmy tę ustawę, przyjęliśmy około 100 uwag od różnych podmiotów. Setki spotkań podsumowaliśmy debatą w Toruniu, która zaowocowała przedstawieniem ustawy 16 września. Dziś projekt przyjęła rada ministrów. 1 września 2017 r. chcemy powiedzieć, że jesteśmy wraz ze szkołami, nauczycielami i rodzicami gotowi na te zmiany – powiedziała Zalewska.

- Chcemy odbudować znaczenie liceów oraz szkolnictwo zawodowe, dokończyć proces łączenia podstawówek i gimnazjów, skończyć z przerywaniem etapów kształcenia, a także wesprzeć małe szkoły. Chcemy podnieść jakość kształcenia przez poprawę nauczania przedmiotowego, a także chcemy unowocześnić polskie szkoły. Wsłuchujemy się w głosy międzynarodowych badań, które mówią, że polski uczeń nie lubi szkoły i nie widzi w niej inwestycji w przyszłość. Czas to zmienić – zapowiadała minister.

- Od 2017 r. chcemy uruchomić szkoły branżowe, w których pracodawcy będą współpracowali nad programem nauczania i będą także egzaminatorami. Chcąc budować dobrą szkołę, chcemy być razem z nauczycielami, samorządowcami i rodzicami. Dbamy o komunikację – jesteśmy do dyspozycji wszystkich telefonicznie, uruchomiliśmy również stronę internetową refromaedukacji.men.gov.pl – dodała minister Anna Zalewska.

 

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy