Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Rząd prosi obywateli, by ratowali budżet państwa. Otworzy dwa rachunki bankowe

JK 10:15 16 listopada 2020
Protest w stolicy Kirgistanu.Reuters
Rząd Kirgistanu otworzył dwa rachunki bankowe, na które obywatele mogą wpłacać dobrowolne datki, by podreperować budżet państwa, dodatkowo nadwyrężony trwającą pandemią – poinformowało Radio Swoboda. Pieniądze mają być przeznaczone na spłatę długu publicznego i rządowe wydatki.

Ministerstwo finansów Kirgistanu zaapelowało, by wpłat dokonywali "wszyscy, którzy nie są obojętni i szczerze chcą przyczynić się do rozwiązania wspólnego problemu" – podało Radio Swoboda.

Otwarte zostały dwa rachunki bankowe, przy czym na razie znany jest numer tylko jednego z nich – ma on być przeznaczony na finansowanie wydatków rządowych. Drugi będzie gromadzić środki na spłatę długu publicznego. Według resortu finansów rachunki uruchomiono, ponieważ sami obywatele prosili władze o możliwość udzielenia wsparcia. 

Prognozowany deficyt budżetu Kirgistanu na koniec 2020 ma osiągnąć 32 miliardy somów (około 1,5 miliarda zł).

Kryzys polityczny w Kirgistanie

 

W Kirgistanie po październikowych wyborach do parlamentu wybuchły protesty, w efekcie których do dymisji podał się prezydent Suronbaj Dżinbekow, a wybory unieważniono i zapowiedziano nowe. W styczniu mają się odbyć wybory prezydenckie.

 

W konsekwencji doszło do zmian także na stanowisku premiera i jeszcze do soboty jego obowiązki pełnił (podobnie jak obowiązki głowy państwa) wypuszczony z więzienia na fali protestów Sadyr Dżaparow. W niedzielę zastąpił go dotychczasowy wicepremier Artiom Nowikow, ponieważ Dżaparow zrezygnował z funkcji, gdyż zamierza wystartować w wyborach głowy państwa.

 

Do udziału w wyborach zgłosiły się już 63 osoby, w tym osiem kobiet.

 

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze