Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Rząd Hiszpanii: Nie ma już miejsca dla szczątków Generała Franco w mauzoleum

AK 21:47 19 czerwca 2018
wikimedia
Nowo wybrany rząd Hiszpanii planuje usunięcie szczątków Francisco Franco z państwowego mauzoleum Valle de los Caidos pod Madrytem. Z pamiątki po dyktatorze chce przekształcić ten monument w miejsce pamięci o wojnie domowej.

- Nie mamy jeszcze konkretnej daty, ale rząd się tym zajmie – powiedział nowy premier Hiszpanii Pedro Sanchez, podczas swojego pierwszego wywiadu telewizyjnego od wygranej 2. czerwca.

Przypomniał o niezobowiązującym wniosku zatwierdzonym w zeszłym roku w hiszpańskim parlamencie. Wzywał on do ekshumacji szczątków generała.

- Hiszpania nie może zezwalać na symbole, które dzielą Hiszpanów. Coś, co jest niewyobrażalne w Niemczech lub we Włoszech, a więc w krajach, które również zostały dotknięte przez faszystowskie dyktatury, powinno być takżewyobrażalne w naszym kraju - dodał Sanchez.

Wcześniej, w poniedziałek rzecznik partii socjalistycznej Oscar Puente powiedział, że mauzoleum powinno zostać przekształcone w miejsce pojednania, pamięci, dla wszystkich Hiszpanów, a nie przeprosin za dyktaturę.

Franco rządził w Hiszpanii żelazną ręka od końca wojny domowej w 1939r. do swojej śmierci w 1975r. Został wtedy pochowany w bazylice wywierconej w zboczu góry. W jednym z największych na świecie masowych grobów.

Zbudowany przez reżim Franco w latach 1941 - 1959 - po części dzięki przymusowej pracy więżniów politycznych - w granitowych górach Sierra de Guadarrama, pomnik zawiera szczątki ponad 30 000 zabitych z obu stron wojny domowej, która została wywołana przez rebelię Franco przeciwko wybranemu rządowi republikańskiemu.  

Źródło: telegraph.co.uk

Wczytuję ocenę...


KONIEC SYSTEMU (ODC.168/1) - KTO ZNALAZŁ SIĘ NA CELOWNIKU TĘCZOWYCH TERRORYSTÓW?
Wczytuję komentarze...
Najnowsze