Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Rynek luksusowych nieruchomości rośnie. Wkrótce za metr kwadratowy zapłacimy nawet 50 tys. zł

mm 10:02 11 stycznia 2021
Apartamenty w budynku Cosmopolitan przy ul. Twardej należą do najdroższych w Warszawieapartamentycosmopolitan.pl
Społeczne rozwarstwienie trwa. W Polsce, podobnie jak w innych krajach, ceny tzw. nieruchomości premium stabilnie rosną. Dalszy wzrost jest prognozowany na poziomie 7 proc. rocznie

Wartość rynku nieruchomości premium w Polsce szacuje się na ponad 1,8 mld zł. To wzrost rok do roku o 35 proc. - podaje międzynarodowa firma doradczej EY w raporcie przygotowanym we współpracy z Tacit Investment.

„Rok 2020, mimo pandemii, to kolejny z rzędu, w którym rynek premium stabilnie rośnie, a zainteresowanie zakupem luksusowych nieruchomości mimo czasowego spowolnienia utrzymuje się na stabilnym poziomie” - czytamy w komunikacie poświęconym raportowi. „Eksperci odnotowali wzrost cen za m2 apartamentów, jak również kwot wydawanych na luksusowe mieszkania. Należy się spodziewać, że transakcje na poziomie 40 tys. czy 50 tys. zł/m2 nie będą należały do rzadkości, lecz staną się regułą. Zdaniem ekspertów EY, obserwowany jest wzrost zainteresowania zakupami nieruchomości, celem dywersyfikacji form inwestowania, w szczególności na rynkach, na których odnotowuje się stabilny wzrost cen" – napisali autorzy komunikatu.

Szansa dla inwestorów

Według ekspertów EY oraz Tacit Investment, rynek nieruchomości luksusowych w Polsce jest mniej rozwinięty w porównaniu do krajów Europy Zachodniej, zwłaszcza w odniesieniu do Londynu, Nowego Jorku lub Paryża. To szansa dla inwestorów i podmiotów zainteresowanych wejściem na polski rynek. Spośród analizowanych aglomeracji Warszawa jest miastem z jedną z najniższych wartości premii za luksus. Niższy wskaźnik oznacza dla inwestorów niższy próg wejścia na rynek nieruchomości ekskluzywnych, w stosunku do innych europejskich metropolii. To także większy potencjał do wzrostów cen w przyszłości. Wskaźnik premii za luksus obniżył się w Warszawie w ciągu ostatniego roku, co oznacza, że ceny w segmencie popularnym rosną szybciej niż w premium.

„Jako lider rynku nieruchomości premium w Polsce, obserwujemy obecnie znaczny wzrost zainteresowania klientów segmentem ekskluzywnych nieruchomości. Liczba zapytań wzrosła w ostatnich tygodniach o około 20 proc. Klienci są zainteresowani inwestowaniem w bezpieczne aktywa, które mają przed sobą dobre perspektywy na wzrost wartości, takie jak nieruchomości premium. Inne formy lokowania kapitału, jak obligacje, lokaty czy waluty, wypadają na tym tle o wiele mniej atrakcyjnie” - powiedział prezes Tacit Investment Maciej Wolski, cytowany w materiale.

Raport EY „Analiza segmentu luksusowych nieruchomości wielorodzinnych w wybranych aglomeracjach miejskich na świecie i w Polsce”, prezentuje listę najpopularniejszych warszawskich nieruchomości premium. Listę otwiera rezydencja Park Lane ze średnią ceną transakcyjną na poziomie 30 tys. zł/m2 Na kolejnych miejscach znalazły się Cosmopolitan (od 28 tys. zł/m2), Apartamenty Parkowa (27 800 zł/m2), Berezyńska 46 (24 300 zł/m2) oraz Finale Apartments ze średnią ceną transakcyjną od 20 tys. zł/m2. Z analizy EY wynika, że kameralne projekty cieszą się największym zainteresowaniem nabywców nieruchomości luksusowych w Warszawie.

Konsekwencje pandemii

Eksperci firmy EY przeanalizowali wpływ pandemii na rynek nieruchomości premium w Polsce i na świecie. „Branża szybko dostosowała się do nowej sytuacji, a na rynku pojawiły się nowe czynniki motywujące nabywców do inwestowania w luksusowe apartamenty. Ceny w segmencie premium wykazały wysoką odporność w całym okresie pandemii” - powiedziała Anna Kicińska, partner w Grupie Doradztwa Rynku Nieruchomości EY.

W Warszawie w pierwszej połowie 2020 r. odnotowano mniejszą liczbę transakcji wobec roku 2019, jednak ceny nieruchomości premium nadal rosły. Londyński luksusowy rynek mieszkaniowy odnotował wzrost cen w ujęciu kwartalnym po raz pierwszy od czterech lat. Pod względem cenowym jednym z najszybciej wzrastających rynków luksusowych jest ten w Paryżu. „Patrząc na dane historyczne, eksperci EY szacują, że średnie tempo wzrostu cen nieruchomości luksusowych w Warszawie może wynieść około 7 proc. w skali roku, natomiast w miastach regionalnych około 5 proc. Zakładając stabilną sytuację na rynkach pozostałych analizowanych miast, pod kątem cen Warszawa ma szansę dogonić Berlin za 3-4 lata, Amsterdam za 4-5 lat, Monachium za 7 lat, Paryż za 12 lat, Nowy Jork za 18 lat i Londyn za 20 lat” – podsumowali autorzy raportu.

Źródło: gazetaprawna.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze