Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Rusza proces beatyfikacyjny ks. Piotra Skargi

apu 7:57 29 października 2014
Wikipedia/Janmad/CC BY-SA 3.0
W Krakowie rozpoczyna się proces beatyfikacyjny ks. Piotra Skargi, wybitnego kaznodziei nadwornego króla Zygmunta III Wazy – informuje "Dziennik Polski".

Pierwsza, uroczysta sesja w procesie beatyfikacyjnym księdza Piotra Skargi odbędzie się 8 grudnia w krakowskiej kurii. Krakowscy jezuici i wierni czekali na tę chwilę od dawna.

Starania współbraci o beatyfikację wybitnego członka zakonu Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych w Watykanie zaakceptowała w październiku 2013 r. Zezwoliła też na oficjalne rozpoczęcie procesu.

Kardynał Stanisław Dziwisz przypomina, że zmarły w 1612 r. ks. Skarga już w XVII wieku uchodził za sługę Bożego. Wierni tłumnie odwiedzali jego grób w krakowskim kościele św. Apostołów Piotra i Pawła. A cząstki szat zabierano jako relikwie.

– W XVIII w. sławiono go nadal jako złotoustego kaznodzieję, pisarza, energicznego misjonarza i ascetę. Każde pokolenie Polaków znajdowało w spuściźnie tego niezwykłego człowieka pokarm duchowy dla siebie – podkreśla kard. Dziwisz.

Ks. Piotr Skarga, mimo niewątpliwych zasług, dla niektórych również dzisiaj jest postacią kontrowersyjną. – Myślę, że Skarga nie jest dobrym bohaterem na czasy ekumenizmu, bo gromił innowierców – mówi prof. Jan Widacki.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


"JAOK", KSENIA KODYMOWSKA - DZIAŁO SIĘ NA KONGRESIE KOBIET. WALCZĄ NAWET O KROWY, KONIE I ...
Wczytuję komentarze...
Najnowsze