Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Rusiński o zjeździe Klubów GP w Amerykańskiej Częstochowie

AS 18:30 8 sierpnia 2018
Telewizja Republika
Emilia Pobłocka w programie Telewizji Republika ,,Wolne głosy - popołudnie'' rozmawiała z Maciejem Rusińskim na temat zbliżającego się zjazdu klubów ,,Gazety Polskiej'' w Amerykańskiej Częstochowie oraz obchodach Święta Żołnierza i uroczystościach 100-lecia Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej.

– Antoni Macierewicz dość często przyjeżdża do Stanów Zjednoczonych. Z jakiej okazji Polonia będzie świętować z były ministrem? - zapytała Emilia Pobłocka. 

– Są dwa wydarzenia, po pierwsze to zjazd klubów ,,Gazety Polskiej'' a poza tym są to obchody Święta Żołnierza i uroczystość 100-lecia Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej - mówił Maciej Rusiński. 

– W tym roku zjazd klubów odbywa się w tym samym czasie, odbywa się w przeddzień uroczystości - tłumaczył. 

  – Zjazd będzie miał publiczny, otwarty element, podczas którego odbędzie się wiele paneli, na które zapraszamy całą Polonię - dodał Rusiński. 

 – Punktem głównym tej części sobotniej będzie wystąpienie Antoniego Macierewicza, który jest mocno związany z Amerykańską Częstochową, ponieważ bywał tam już wcześniej - podkreślił rozmówca Emilii Pobłockiej. 

 – Pan minister będzie mówił o Sojusz Północnoatlantyckim, o Trójmorzu oraz oczywiście też o katastrofie smoleńskiej - wytłumaczył. 

 –- Wystąpią także Tomasz Sakiewicz i poseł Jan Dziedziczak - dodał Rusiński. 

 – Czym jest Amerykańska Częstochowa, gdzie znajduje się to miejsce i skąd taka nazwa - dopytywała redaktor Pobłocka. 

– Jest to tak ogólnie przyjęta, potoczna nazwa sanktuarium ojców paulinów. Mocny jest tam kult Matki Boskiej Częstochowskiej. Takie centralne, duchowe miejsce dla Polonii. Również miejsce letnich pielgrzymek - wytłumaczył Maciej Rusiński.

– Jak liczne są kluby ,,Gazety Polskiej'' za oceanem i jak dużej frekwencji spodziewacie się na uroczystościach – zapytała prowadząca. 

– Myślę, że możemy się spodziewać sporej liczby osób, szczególnie przy części niedzielnej, która jest wyniosłym wydarzeniem polonijnym. Oprócz uroczystości w niedzielę odbędzie się też wyjątkowy koncert - powiedział Rusiński. 

– Jak liczna i silna jest Polonia w Stanach Zjednoczonych? - dopytywała Emilia Pobłocka. 

 – Polonii jest około miliona w okolicach Chicago, a w okolicach Nowego Jorku jest to niewiele mniej. Trzeba zaznaczyć, że Polonia nie jest to grupa, która jest zrzeszona wspólnie w ramach jednej organizacji. (...) Kluby ,,Gazety Polskiej'' są jedną z organizacji, które działają dość prężnie - odpowiedział. 

 

 

 

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


Andrzej Duda zmienia Konstytucję -zakaz adopcji dzieci przez pary jednopłciowe
Wczytuję komentarze...
Najnowsze