Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Rozwiązano dyplomatyczny kryzys na Bliskim Wschodzie. Koniec blokady gospodarczej Kataru

JK 7:35 6 stycznia 2021
Następca tronu Arabii Saudyjskiej, książę Muhammad bin Salman podczas szczytu państw Zatoki Perskiej.PAP/EPA/BANDAR ALAJALOUD/SAUDI ROYAL COURT
Zakończył się jeden z najnowszych konfliktów dyplomatycznych na Bliskim Wschodzie. Arabia Saudyjska oraz jej sojusznicy: Bahrajn, Egipt i Zjednoczone Emiraty Arabskie, podpisały porozumienie z Katarem. Oznacza to, że znika blokada gospodarcza Kataru, która trwała od ponad trzech lat.

Porozumienie podpisano w czasie trwającego w Arabii Saudyjskiej szczytu państw Zatoki Perskiej. Uroczystość zwieńczyła miesiące intensywnych rozmów dyplomatów wszystkich krajów, którym patronował Kuwejt.

"Całkowite zakończenie sporów"

W Rijadzie miejscowy szef dyplomacji Faisal bin Farhan al-Saud ogłosił, że zarówno Arabia Saudyjska jak i Bahrajn, Egipt i Zjednoczone Emiraty Arabskie wznawiają relacje dyplomatyczne z Katarem.

- To całkowite zakończenie sporów i ponowne rozpoczęcie naszych relacji. Mam nadzieję, że będzie to dobre dla wszystkich naszych krajów oraz dla całego regionu - mówił.

Blokada trwała ponad trzy lata

Blokada gospodarcza bogatego w ropę kraju trwała od 2017 roku, kiedy to Saudowie oskarżyli Katar o wspieranie terroryzmu. Władze Kataru przychylnym okiem miały patrzeć na Iran a także na takie grupy jak ISIS, Bractwo Muzułmańskie czy palestyński Hamas. Większość z nich Saudowie uznają za wrogów.

Blokada oznaczała m.in. zamknięcie jedynej granicy lądowej Kataru. Spowodowała poważne straty gospodarcze, a w jej trakcie istniały nawet obawy, czy uda się przeprowadzić zaplanowane na 2022 rok piłkarskie mistrzostwa świata w Katarze.

Źródło: Informacyjna Agencja Radiowa

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze