Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Rozpoczął się pogrzeb gen. Bieńkowicza "Rączego" z udziałem prezydenta Dudy

K.B. 12:33 21 grudnia 2019
Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy rozpoczęły się w sobotę w Krakowie uroczystości pogrzebowe gen. bryg. Tadeusza Bieńkowicza "Rączego", żołnierza AK, kawalera Orderu Virtuti Militari, skazanego przez komunistyczne władze na karę śmierci, zamienioną na dożywocie.

Gen. Bieńkowicz zmarł 13 grudnia w wieku 96 lat w Krakowie. Jego uroczystości pogrzebowe mają charakter państwowy.

 

W ostatnim pożegnaniu generała "Rączego" oprócz rodziny, kombatantów, żołnierzy Wojska Polskiego oraz przyjaciół i wychowanków weterana, biorą udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych – z prezydentem Andrzejem Dudą, szefem Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Janem Józefem Kasprzykiem i prezesem IPN Jarosławem Szarkiem na czele.

 

Po mszy kondukt pogrzebowy przejdzie na miejsce wiecznego spoczynku zmarłego w Alei Zasłużonych na cmentarzu Rakowickim. Uroczystość z udziałem honorowej asysty wojskowej zakończy salwa honorowa i ceremonia złożenia wieńców.

 

Tadeusz Bieńkowicz "Rączy" urodził się 19 kwietnia 1923 r. We wrześniu 1939 r. był ochotnikiem w baonie frontowym harcerzy w Lidzie. Od 1943 r. służył w Armii Krajowej na terenie Okręgu Nowogrodzkiego. Przyjął pseudonim "Rączy", pełnił funkcję dowódcy plutonu w 2 batalionie 77 Pułku Piechoty AK. Jako dowódca grupy szturmowej przeprowadził akcję odbicia więźniów w Lidzie, za co został uhonorowany Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari.

 

Po zakończeniu wojny i przedostaniu na terytorium Polski nie ujawnił się. Do czerwca 1950 r. działał w konspiracji Ruchu Oporu Armii Krajowej. Aresztowany przez UB w Gdańsku za działalność antykomunistyczną, poddany wielomiesięcznym przesłuchaniom i torturom, po procesie został skazany na karę śmierci, zamienioną na dożywocie. W maju 1956 r. na mocy amnestii został zwolniony z więzienia.

 

Przez wiele lat prowadził aktywną działalność społeczno-kombatancką. W 2016 r. za wybitne zasługi w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski, za działalność kombatancką i społeczną odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

W 2018 r. prezydent Duda wręczył mu awans generalski.

Źródło: Media

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze