Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Równoczesne operacje pomogły dziecku i matce. Sukces medyczny w Zabrzu

DW 17:46 5 stycznia 2021
Sukces medyczny w Zabrzupexels.com
Dwie przeprowadzone jednoczasowo operacje - cesarskiego cięcia i zaopatrzenia rozwarstwionej aorty, przeprowadzone w Śląskim Centrum Chorób Serca (ŚCCS) w Zabrzu, uratowały życie 26-letniej kobiety i jej dziecka.

Szef zespołu operacyjnego i kierownik działającej w tym szpitalu Katedry Kardiochirurgii, Transplantologii, Chirurgii Naczyniowej i Endowaskularnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego dr hab. Tomasz Hrapkowicz stwierdził, że zarówno matka, jak i dziecko czują się dobrze.

Równoczesne operacje zarówno matki jak i dziecka uratowały im życie.

Kobieta w ciąży skarżyła się wcześniej na ból w klatce piersiowej i osłabienie.

W Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej zdiagnozowano u niej ostre rozwarstwienie aorty-stan bezpośrednio zagrażający życiu zarówno ciężarnej, jak i płodu.

Lekarze z Rudy Śląskiej skierowali ją do Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, który zaplanował leczenie.

- U tej pacjentki konieczne było usunięcie rozwarstwionej aorty i wszczepienie w to miejsce protezy naczyniowej. W tym celu trzeba po otwarciu klatki piersiowej zastosować krążenie pozaustrojowe i obniżyć temperaturę ciała pacjentki. Szczęśliwie ciąża była praktycznie donoszona. To był 36. tydzień. Optymalnym rozwiązaniem było zakończenie ciąży przez cesarskie cięcie i natychmiastowe zaopatrzenie rozwarstwionej aorty - wyjaśnił dr hab. Tomasz Hrapkowicz.

hos_670_01.

W sali operacyjnej Śląskiego Centrum Chorób Serca stawiły się dwa zespoły - zabrzańskich kardiochirurgów i anestezjologów oraz ginekologów-położników z Rudy Śląskiej pod kierownictwem ordynatora Klinicznego Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej dr hab. Wojciecha Cnoty, przy współpracy dr Anny Wyciszczok.

Przeprowadzono cięcie cesarskie i na świat przyszła zdrowa dziewczynka, przewieziona następnie do szpitala w Rudzie Śląskiej. Po zaszyciu powłok brzusznych do akcji wkroczyli kardiochirurdzy. U pacjentki zastosowano w trakcie operacji krążenie pozaustrojowe i wprowadzono ją w stan czasowej hipotermii. Lekarze otworzyli klatkę piersiową i zastąpili zniszczone naczynie protezą. Obie operacje trwały w sumie prawie 8 godzin.

Źródło: Śląskie Centrum Chorób Serca

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze