Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Rosyjskie monety rozdrażniły Litwinów. "Brak gotowości do uznania prawdy historycznej o okupacji sowieckiej"

lml 15:35 4 sierpnia 2016
belsat.eu
Od 1 sierpnia w Rosji wprowadzono do obiegu nowe monety o nominale 5 rubli. Jedna z nich przedstawia pomnik rosyjskich żołnierzy w Wilnie.

Pod pomnikiem, który został umieszczony na monecie, widnieje napis "Wilno 13 czerwca 1944". Rosjanie uważają, że to data "wyzwolenia przez wojska radzieckie od najeźdźców niemiecko-faszystowskich" stolicy Litwy. Z kolei zdaniem Litwinów, okupację nazistowską zastąpiła wówczas sowiecka, której towarzyszył terror i deportacje mieszkańców Litwy na Syberię.

– Litewski MSZ wie o monetach wypuszczonych przez Bank Centralny w Rosji i zwraca na to uwagę. Nie mamy wątpliwości co do roli Armii Czerwonej i jej miejsca w historii Litwy – stwierdził dyrektor polityczny litewskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rolandas Kačinskas. Jego zdaniem wprowadzenie do obiegu monety z takim symbolem, jest oznaką "braku gotowości do uznania prawdy historycznej o okupacji sowieckiej".

Z kolei Bank Centralny w Rosji, odpowiadając na zarzuty Litwy, stwierdził, że "żadne zmiany geopolityczne, które odbyły się od zakończenia II wojny światowej nie mogą wzbudzić wątpliwości co do bezsprzecznej wagi zwycięstwa nad faszyzmem dla wszystkich narodów Europy i świata. I właśnie temu zwycięstwu poświęcono serię monet pamiątkowych Banku Rosji".

Na jednej z monet z serii "Stolice państw wyzwolonych przez wojska radzieckie od najeźdźców niemiecko-faszystowskich" widnieje również Warszawa. 

 

Źródło: belsat.eu, Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


"JAOK", KSENIA KODYMOWSKA - DZIAŁO SIĘ NA KONGRESIE KOBIET. WALCZĄ NAWET O KROWY, KONIE I ...
Wczytuję komentarze...
Najnowsze