Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Rosja i Niemcy powołają wspólną agencję energetyczną. Będą też kontynuować projekt Nord Stream 2

mk 14:25 29 października 2015
Nord Streamwikipedia/Flying Saucer/CC BY 3.0
– Rosja oraz Niemcy powołają wspólną agencję energetyczną – poinformował rosyjski minister energetyki Aleksander Nowak.

– Zgodziliśmy się na stworzenie pewnego planu, mapy drogowej współpracy pomiędzy rosyjską agencją energetyczno-techniczną oraz niemiecką DENA. W ramach mapy drogowej będziemy wymieniać się doświadczeniem, usprawniać współpracę w rozwijaniu nowych technologii i wykorzystania tego doświadczenia w Rosji – wyjaśniał Nowak na spotkaniu z dziennikarzami.

Jak informował portal BiznesAlert.pl, Sigmar Gabriel, niemiecki wicekanclerz i minister gospodarki, który jest zarazem szefem koalicyjnej SPD odwiedził Moskwę, by rozmawiać o współpracy energetycznej.

Sigmar Gabriel podczas spotkania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem mówił o współpracy ekonomicznej z tym krajem. Według niego przedsiębiorcy z Niemiec i Rosji dostrzegają „różne możliwości” pomimo politycznych problemów i „próbują je wykorzystać”.

– Pan Miller (Aleksiej Miller, szef Gazpromu – przyp. red.) i pan Matthias Warnig (dyrektor zarządzający projektów Nord Stream i Nord Stream 2 – przyp. red.) będą kontynuować realizację projektu Nord Stream 2. On jest nie tylko w interesie Niemiec. To bardzo interesujący projekt wykraczający poza granice naszego kraju – stwierdził Gabriel.

Z kolei według Bloomberga, Gazprom w czerwcu 2016 roku zamierza rozpocząć dostawy rur o wartości około 3 mld dolarów na potrzeby rozbudowy gazociągu z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Ma to się stać pomimo sprzeciwu Ukrainy, Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

W projekt Nord Stream 2 zaangażowały się europejskie E.on, Engie, OMV, Shell oraz BASF/Wintershall.

Projekt zakłada podwojenie przepustowości gazociągu Nord Stream do 110 mld m3 za pomocą budowy trzeciej i czwartej nitki. Rosyjski koncern odmawia komentarza na ten temat. Suma 3 mld dolarów pochodzi z wyliczeń Olega Pietropawłowskiego z BCS Financial Group, ośrodka analitycznego w Moskwie – czytamy na portalu BiznesAlert.pl.

 

Źródło: biznesalert.pl, tass.ru, telewizjarepublika.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze