Rosja dogadała się z Chinami ws. gazu

Artykuł
Xi Jinpinga, prezydent Chin; Władymir Putin, prezydent Rosji
FLICKR.COM/ Global Panorama/CC BY-SA 2.0; FLICKER.COM/ World Economic Forum/ CC BY-NC-SA 2.0

W obecności przywódców Rosji i Chin, Władimira Putina i Xi Jinpinga, podpisano w Pekinie szereg porozumień o współpracy obu państw w dziedzinie energetycznej, w tym ramowe porozumienie ws. drugiej, zachodniej drogi zaopatrzenia Chin w rosyjski gaz.

W maju 2014 roku Moskwa i Pekin po wieloletnich negocjacjach zawarły już 30-letni kontrakt na dostawy rosyjskiego gazu do Chin. Od 2018 roku Rosja ma dostarczać stronie chińskiej 38 mld metrów sześciennych surowca rocznie.

Podpisane porozumienie ramowe przewiduje dostawy "trasą zachodnią" 30 mld metrów sześciennych gazu rocznie ze złóż w Zachodniej Syberii gazociągiem Ałtaj.

"Współpraca z Chinami to zastrzyk dla Rosji w chwili, gdy Waszyngton i Unia Europejska nałożyły na Moskwę sankcje z powodu jej działań na Ukrainie" – napisała agencja Associated Press.

 Putin i Xi Jinping zapewniali w Pekinie o chęci umacniania współpracy.

 To dziesiąte w ciągu niespełna dwóch lat spotkanie przywódców Chin i Rosji odbyło się w przededniu otwarcia szczytu APEC (Współpraca Ekonomiczna Azji i Pacyfiku), na którym będzie także prezydent USA Barack Obama.

Putin podkreślił znaczenie współpracy rosyjsko-chińskiej na arenie międzynarodowej.

– Nadzwyczaj ważne jest współdziałanie Rosji i Chin dla utrzymywania świata w ramach prawa międzynarodowego, czynienie go stabilniejszym i mniej nieprzewidywalnym – powiedział.

 – Razem dbaliśmy o wiecznozielone drzewo rosyjsko-chińskiej przyjaźni – zadeklarował z kolei przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej (ChRL). Zaznaczył, że przyszła jesień i nadszedł czas zbioru owoców.

 Obaj politycy byli obecni przy podpisaniu 17 porozumień, w tym w dziedzinie energetycznej między rosyjskim gigantem naftowym Rosnieft a chińską korporacją naftową CNPC. Jedno z tych porozumień pozwoli CNPC przejąć 10-procentowy pakiet mniejszościowy w gigantycznym złożu ropy Wankor we wschodniej Syberii

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy