Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Rok 2015 będzie rokiem Jana Pawła II. Wszystkie kluby poparły projekt uchwały

mg 21:54 4 grudnia 2014
Wikipedia/ TomášPolonec/ CC BY-SA 3.0
Wszystkie kluby parlamentarne poparły projekt uchwały ustanawiającej rok 2015 rokiem Jana Pawła II. W projekcie podkreślono, że postać papieża "wywarła znaczący wpływ na losy nie tylko naszego narodu ale i całego współczesnego świata". Głosowanie Sejmu nad projektem uchwały zaplanowano na piątek.

Poseł-sprawozdawca Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO) przypomniała, że projekt uchwały powstał już w 2013 r. Pierwotnie wnioskodawcy sądzili, iż przyjmie go Wysoka Izba i że rok 2014 ustanowi rokiem Jana Pawła II, ale już wówczas było wiadomo, że w roku 2014 odbędzie się historyczne wydarzenie kanonizacji Ojca Świętego. I zapadła decyzja, że przeniesiemy ten projekt i inicjatywę na rok 2015  mówiła Śledzińska-Katarasińska.

Nie wyobrażam sobie, że istnieje potrzeba tłumaczenia komukolwiek w Polsce dlaczego ten patronat i kim był Jan Paweł II dla Polaków niezależnie wierzących czy niewierzących. Jego autorytet, pielgrzymki do ojczyzny, nauki sprawiały, że nawet w jakichś sporach czy podziałach mieliśmy poczucie, że mamy się do kogo odwołać, że jest postacią, która jednoczy, łączy, zmusza do refleksji i zaprzestania tych sporów  powiedziała posłanka proponując przyjęcie uchwały przez aklamację.

Poparcie dla projektu uchwały wyrazili przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych. Zbigniew Pacelt (PO) zaznaczył, że nikomu nie trzeba przedstawiać zasług papieża i zaangażowania w drogę Polski do wolności. Podjęcie tej uchwały to nie tylko wypełnienie zbiorowego obowiązku, ale również wyraz ogromnego szacunku za odwagę prawdziwego życia  powiedział Pacelt.

Jan Dziedziczak (PiS) podkreślił, że Jan Paweł II jest jednym z najwybitniejszych Polaków. Ustanowienie roku 2015 rokiem Jana Pawła II sprawi, że wielu będzie mogło ponownie wsłuchać się w jego nauczanie i je realizować zaakcentował Dziedziczak.

Reprezentujący PSL Franciszek Stefaniuk zaznaczył, że rok 2015 otrzymuje patronat postaci uznanej przez cały współczesny świat. Nigdy nie wahał się zabierać głosu w sprawach negatywnych, nikogo nie obrażając i nigdy nie musiał wycofywać się z wypowiedzianych słów, jakaż to lekcja dla nas współczesnych polityków mówił.

Tadeusz Iwiński (SLD) zwrócił uwagę na fakt, że "w istocie wszyscy" uznają Jana Pawła II za "wielkiego człowieka i dobrego człowieka". Był aktorem, duchownym, profesorem, autorem książek i 10 encyklik. Odegrał istotną rolę w historii Kościoła i ludzkości  powiedział Iwiński.

Jak zaznaczył Andrzej Dąbrowski z SP słowa zawarte w uchwale dobitnie podkreślają, co papież zrobił dla Polski i świata. Nie obawiał się mówić prawdy, zawsze wstawiał się za słabszymi i tymi w trudnej sytuacji. Należy mu się szczególna cześć w tym nadchodzącym roku  dodał.

Tekst projektu uchwały przypomina, że w kwietniu 2015 r. będziemy przeżywać 10. rocznicę śmierci i pierwszą rocznicę kanonizacji "wielkiego Polaka, Ojca Świętego Jana Pawła II".

"Jego ogromne zasługi i zaangażowanie w proces odradzania się niepodległości naszej ojczyzny oraz ogromny wkład w propagowanie uniwersalnego przesłania o godności i prawach człowieka na zawsze pozostaną w naszej pamięci. Jego życie było świadectwem wiary dla milionów ludzi na całym świecie, a bolesne odejście zjednoczyło wszystkich Polaków niezależnie od wyznania i poglądów" - czytamy w projekcie.

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanawia ustanowić rok 2015 Rokiem św. Jana Pawła II w poczuciu moralnego obowiązku i głębokiego szacunku wobec postaci, która wywarła tak znaczący wpływ na losy nie tylko naszego narodu ale i całego współczesnego świata. Niech motywem przewodnim wszelkich inicjatyw wzbogacających ten Rok będą słowa Jana Pawła II wypowiedziane przed laty na Jasnej Górze: "Czuwam - to znaczy także: czuję się odpowiedzialny za to wielkie, wspólne dziedzictwo, któremu na imię Polska. To imię nas wszystkich określa. To imię nas wszystkich zobowiązuje..." - głosi dokument.

Źródło: pap, telewizjarepublika.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze