Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Rodzinie – do usług! Ministerstwo Cyfryzacji ułatwi życie rodzicom. KONIECZNIE ZOBACZ

M.N. 17:23 8 maja 2019
pixabay.com
#royalbaby – wszyscy dziś je zobaczyli, czekamy na podanie imienia. Rodzice w Polsce najczęściej nadają synom imiona: Antoni, Jakub, Jan, Szymon i Aleksander. Poza podpowiedziami jak nazwać dziecko, ułatwiamy życie rodzicom także na inne sposoby. Dowiedz się jak.

Coraz więcej e-usług powstaje z myślą o ułatwieniach dla rodzin. Jedna z nich, która przydaje się tuż po urodzeniu dziecka, to możliwość zgłoszenia przez Internet jego narodzin. 

– 1 czerwca 2018 r. skończyły się czasy, w których zestresowani rodzice – po burzliwych obradach na temat wyboru imienia – musieli wsiąść w auto lub autobus i jechać zarejestrować potomka. Od niemal roku mogą to zrobić z domu – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

– Wystarczy komputer lub telefon, dostęp do Internetu i Profil Zaufany. Wszystko trwa krócej niż drzemka malucha. Wystarczy wejść na www.obywatel.gov.pl – dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.

Cały proces to 5 prostych kroków.

Krok 1: oświadczasz, że jesteś matką/ojcem dziecka
Krok 2: sprawdzasz poprawność swoich danych, wprowadzasz dane drugiego rodzica
Krok 3: wpisujesz dane dziecka
Krok 4: wybierasz adres zameldowania dziecka i sposób, w który chcesz odebrać dokumenty (elektronicznie – skrzynka na ePUAP, osobiście w urzędzie lub pocztą tradycyjną) 

Krok 5: podgląd wniosku i... podpis (Profilem Zaufanym).

Gotowe!

Niezbędnik rodzica

Odpis aktu urodzenia, w zależności od wybranej przez Ciebie opcji, dostaniesz w wersji papierowej lub elektronicznej. Razem z nim otrzymasz powiadomienie o nadanym numerze PESEL oraz zaświadczenie o zameldowaniu.

Rodzicu, pamiętaj: Profil Zaufany to coś, co koniecznie powinieneś założyć. Przyda się nie tylko przy zgłaszaniu narodzin dziecka, ale i przy załatwianiu wielu innych spraw związanych z nowym członkiem rodziny, ale i Twoich. Sprawdź, jak go zdobyć – szybko i za darmo.

Od 1 czerwca 2018 r. do dziś – bez wychodzenia z domu rodzice zgłosili narodziny 36 675 maluchów.

Zgłoś urodzenie dziecka – masz na to 21 dni od dnia wystawienia karty urodzenia. Książe Harry ma 42 dni, ale za to musi iść do urzędu. Nawet książęcy tytuł go z tego nie zwalnia.

Źródło: gov.pl

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
Najnowsze