Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Rocznica przystąpienia państw bałtyckich do NATO. "Jesteśmy wszyscy gotowi do obrony"

am 8:18 29 marca 2019
Wikimedia Commons
Piętnaście lat temu Litwa, Łotwa i Estonia dołączyły do NATO. Politycy i komentatorzy zgodnie podkreślają, że Sojusz gwarantuje krajom bałtyckim ochronę i bezpieczeństwo przed Rosją. Wszystkie trzy państwa inwestują w modernizację swoich sił wojskowych oraz infrastrukturę.

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite oświadczyła, że NATO dzisiaj daje gwarancje, iż okupacja oraz prześladowania mieszkańców jej kraju nigdy się nie powtórzą. - Czujemy silne wsparcie naszych sojuszników, a żołnierze 19 państw dołączyli do zapewnienia Litwie bezpieczeństwa. Nie jesteśmy sami. Jesteśmy wszyscy gotowi do obrony - powiedziała litewska przywódczyni.

Litwini uroczyste obchody 15. rocznicy przystąpienia do Sojuszu rozpoczęli wczoraj. W parlamencie odbyła się dyskusja poświęcona znaczeniu NATO dla Litwy oraz podniesienie flag państw należących do paktu. Centralne uroczystości odbędą się jutro przed pałacem prezydenckim. Z kolei w łotewskim MSZ w Rydze zostanie dziś otwarta okolicznościowa wystawa ukazujące drogę, jaką musiała pokonać Łotwa, aby stać się członkiem Sojuszu.

Dzięki członkostwu w NATO kraje bałtyckie mają zapewnioną ochronę powietrzną. Od momentu wstąpienia do Sojuszu prowadzona jest misja Baltic Air Policing, polegająca na patrolowaniu nieba Litwy, Łotwy i Estonii, które nie posiadają własnych myśliwców. - Rosyjscy piloci nie trzymają się zasad. Nie włączają transponderów lub nie przedstawiają planów lotów - powiedział Polskiemu Radiu litewski poseł Algyrdas Sysas. Obecnie do końca kwietnia funkcję państwa wiodącego w misji Baltic Air Policing pełni Polska. - Nasze F-16 bronią nieba krajów bałtyckich. Dla nas jest to ogromnie ważne ze względu na nasze bezpieczeństwo i poczucie wspólnoty w regionie - powiedziała ambasador Polski na Litwie Urszula Doroszewska.

Kraje bałtyckie wspólnie z żołnierzami państw sojuszniczych organizują ćwiczenia oraz biorą udział w manewrach organizowanych przez inne państwa. Litwa, Łotwa i Estonia w 2018 roku przeznaczyły 2 procent PKB na obronność, dzięki czemu znalazły się w grupie sześciu państw, które osiągnęły cel, jaki wyznaczył Sojusz. W najbliższej przyszłości Litwa planuje wzmocnienie swojej obrony powietrznej, zakup pojazdów opancerzonych oraz budowę specjalnych miasteczek wojskowych.

Oprócz krajów bałtyckich 29 marca 2004 roku do NATO dołączyły też Bułgaria, Rumunia, Słowacja i Słowenia.

Źródło: IAR

Wczytuję ocenę...


KONIEC SYSTEMU (ODC.151/2) - PROF. PANFIL OPOWIADA O ANDRZEJU CZAJKOWSKIM, KTÓREGO ZABIŁ MICHNIK
Wczytuję komentarze...
Najnowsze