Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Rewizja polityki Niemiec wobec Rosji? MSZ: Duma Państwowa na kagańcu Putina

apu 12:27 21 września 2014
Angela Merkel, kanclerz Niemiec // Władimir Putin, prezydent RosjiTelewizja Republika
MSZ Niemiec, które w minionej dekadzie forsowało politykę partnerstwa z Rosją, kreśli w najnowszej analizie ponury obraz sytuacji politycznej w tym kraju, który pod rządami Władimira Putina stał się "państwem autorytarnym" – pisze "Der Spiegel", opierając się na dokumencie niemieckiego resortu spraw zagranicznych.

"Duma Państwowa tańczy pod dyktando Putina, wymiar sprawiedliwości orzeka wyroki zgodne z wolą Kremla" – czytamy w wewnętrznym dokumencie MSZ, do którego dotarła redakcja niemieckiego tygodnika.

Zdaniem autorów raportu duża część stanu średniego oraz elit w Rosji popiera ten system, ponieważ czerpie z niego korzyści lub jest od niego uzależniona. Korupcja jest częścią tego systemu, a walka z nią dotyczy tylko wybranych fragmentów – oceniają analitycy MSZ w Berlinie.

Jak pisze "Der Spiegel", zajmujący się w swoich partiach kontaktami z Rosją politycy CDU i Zielonych – Andreas Schockenhoff i Marieluise Beck nie wezmą udziału w forum dyskusyjnym niemiecko–rosyjskim pod koniec października w Petersburgu.

Schockenhoff uzasadnił odmowę postawą kierownictwa rosyjskiego posługującego się – jego zdaniem – "jawnymi oszustwami i ukrytymi groźbami". Udział w spotkaniu byłby w tych okolicznością "zdradą idei przyświecającej dialogowi petersburskiemu" – napisał polityk CDU w liście do niemieckiego przewodniczącego komisji organizacyjnej Lothara de Maiziere'a.

Dialog petersburski jako forum regularnych spotkań przedstawicieli społeczeństw Rosji i Niemiec powołali ówczesny kanclerz Gerhard Schroeder oraz Putin na początku ubiegłej dekady.

Szef niemieckiej dyplomacji Frank–Walter Steinmeier forsował w latach 2005–2009 roku politykę zbliżenia z Rosją, nazywając ją "partnerstwem dla modernizacji". Po powrocie do MSZ w grudniu 2013 roku Steinmeier ocenia znacznie bardziej krytycznie politykę Rosji, szczególnie jej rolę w sporze o Ukrainę. Pomimo tego Berlin stoi na stanowisku, że należy utrzymać za wszelką cenę dialog z Kremlem, gdyż ani konfliktu na Ukrainie, ani też innych konfliktów międzynarodowych nie da się rozwiązać bez udziału Rosji.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze