Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Respirator, który można wydrukować w drukarce 3D. Dowiedz się więcej!

AS 20:21 23 marca 2020
Telewizja Republika
Zespół polskich naukowców opracował oraz udostępnił za darmo projekt respiratora, który można wydrukować na drukarce 3D. - W tym momencie jest to bardzo wstępny projekt, to jest prototyp, dlatego prosimy środowisko fachowców o wsparcie merytoryczne, żeby móc rozwijać ten projekt, aby był bezpieczny do użycia - mówił w rozmowie z Adrianem Stankowskim w programie Telewizji Republika "Dziennikarski poker" współtwórca tego projektu Szymon Chrupczalski.

– Respirator, który można wydrukować, mógłby nam pan to przybliżyć? - zapytał Adrian Stankowski.

– To co jest główną częścią w respiratorze, w uproszczeniu można powiedzieć, że jest to pompka do gazu medycznego czyli powietrza i na tym ma polegać ten projekt. Ma polegać w oddychaniu, ma pomagać wtłaczać odpowiedni gaz do płuc, utrzymywać odpowiednie ciśnienie dla ludzi, którzy z powodu schorzeń medycznych nie są w stanie sami oddychać - mówił Szymon Chrupczalski. 

Gość Telewizji Republika zaznaczył, że ten projekt nie będzie tak zaawansowany jak profesjonalny respirator i nie będzie mógł go zastąpić. – Nasz projekt powinien pomagać, nie może zaszkodzić, dlatego będziemy go testować razem z lekarzami na minimum bezpieczeństwa. Projekt musi być jak najprostszy, aby mógł trafić do tych miejsc na świecie, gdzie nie będzie respiratorów, ale będzie jakiś personel medyczny na tyle wykwalifkowany, aby mógł użyć tego urządzenia - wyjaśnił. 

– W tym momencie jest to bardzo wstępny projekt, to jest prototyp, dlatego prosimy środowisko fachowców o wsparcie merytoryczne, żeby móc rozwijać ten projekt, aby był bezpieczny do użycia. Oczywiście, że on nie zastąpi profesjonalnego sprzętu, ale to jest urządzenie ostatniej szansy, kiedy nie ma innych możliwości, ono może pomóc a nie może zaszkodzić. Dlatego potrzebne są dalsze prace. Rozwój idzie bardzo szybko, właściwie z dnia na dzień - powiedział Szymon Chrupczalski. 

– Pomóc nam mogą odpowiednio wykwalifikowani inżynierowie oraz personel medyczny. Takie odpowiedzi mamy. Jutro będziemy mieli kolejne opinie - dodał. 

 

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze