Resortowe związki antykościelnych filmowców

Artykuł
Telewizja Republika

Najgorliwiej za rozliczanie Kościoła wzięli się ludzie, którzy mają "czerwone rodowody" a w tle widać cień służb specjalnych PRL.

 

Dzień przed 100-leciem urodzin Świętego Jana Pawła II Tomasz Sekielski w Internecie wyemitował swój kolejny film na temat pedofilii w Kościele. Nie zająknął się ani słowem, że jego informator z poprzedniego filmu Marek L. został właśnie oskarżony przez prokuraturę o oszustwo.

 

Dokładnie rok temu rozpętała się niespotykana od wielu lat nagonka na Kościół. Przyczynkiem był film braci Sekielskich, który dla wielu polityków opozycji była nadzieją na przegraną Zjednoczonej Prawicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Nic z tych nadziei nie wyszło – PiS wprowadził najwięcej europarlamentarzystów ze wszystkich polskich ugrupowań a sam film okazał się humbugiem.

 

Producenci filmu fabularnego "Kler" Jacek i Wojciech Rzehakowie, to bliska rodzina prof. Włodzimierza Hodysa, historyka sztuki, wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych, współzałożyciela "Piwnicy pod Baranami", która powstała w 1956 roku. Prof,. Włodzimierz Hodys został zarejestrowany jako Tajny Współpracownik Służby Bezpieczeństwa o pseudonimie "Mikołaj" - w Krakowskim Instytucie Pamięci Narodowej zachowała się jego teczka personalna, z której wynika, że został on zarejestrowany w 1960 roku a wyrejestrowany w 1986 roku - rok przed śmiercią (ostatnie lata życia prof. Hodys spędził we Francji).

 

To nie jedyne związku producentów Kleru ze służbami PRL - teść Jacka Rzehata to Zbigniew Prokurat, szkolony w Moskwie ambasador PRL w Bratysławie, prominentny działacz PZPR.

 

Bohaterem obydwu filmów Tomasza Sekielskiego jest między innymi były już ksiądz Paweł Kania, co nie zostało podane w „Tylko nie mów nikomu”.

 

W Kościele Katolickim znane są przypadki uniewinnienia oskarżanych kapłanów od zarzutu pedofilii.

 

Od 2001 roku watykańska Kongregacja Nauki Wiary pełni rolę trybunału, zajmującego się przestępstwami seksualnymi duchownych wobec osób poniżej osiemnastego roku życia. Na stronach Komisji Episkopatu Polski znajdują się informacje na temat działań i dokumenty dotyczące walki z pedofilią w polskim kościele .

 

„Ochrona osób małoletnich jest jednym z priorytetowych działań Kościoła. Konkretnym przykładem takich działań jest wypracowanie systemu ochrony nieletnich oraz „Wytyczne” Konferencji Episkopatu Polski, które są bardziej restrykcyjne niż obowiązujące prawo polskie. W każdej diecezji biskupi powołali Delegatów ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży. Od 2013 roku działa też Centrum Ochrony Dziecka, które przeszkoliło dotąd około 2 tysięcy osób. Nad jego pracami czuwa koordynator Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży – o. Adam Żak, SJ. „Zero tolerancji dla pedofilii” – takie stanowisko zajmuje cały Kościół w Polsce – tak duchowni, jak i świeccy katolicy. - czytamy na stronie KEP.98417384_169699224484155_5265854428606365696_n_670_0199277323_702444860297635_4905478699349966848_n_670

ZOBACZ CAŁY PROGRAM:

 

 

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy